Knygų blogas: 2024 kovas

Estimated read time 9 min read

Kovo skaitinių nepadalinau į dvi dalis, nes mėnesio viduryje buvau išvykusi ir negalėjau parašyti teksto. Tad šį kartą viskas vienu ypu. Trumpoji statistika tokia:

Iš viso perskaičiau 8 knygas. 3 buvo elektroninės. 3 padovanojo leidyklos. Viena knyga – lietuvių autorės. Žanrai ir vėl įvairūs: mokslinė fantastika, trileriai, detektyvai, meilės romanas, tiesiog romanai. Na ir toliau apie visas knygas po truputį.

1427(20) John Hart “Paskutinis vaikas”

Išleido leidykla Sofoklis, vertė Ignė Norvaišaitė-Aleliūnienė

Pagirsiu viršelį. Tikrai traukia akį ir tinka mįslingam trileriui. Na, o apie pačią istoriją mano nuomonė dvejopa. Vietomis buvo gana nuobodu ir tikrai viliojausi mesti bei nebesikankinti. Tačiau vos taip pagalvodavau ir op, įtraukiantis gabalas, kuris taip ir kviečia versti puslapius. Todėl užtikrintai galiu sakyti, kad autorius nors ir užsižaidžia, bet geba išlaikyti.

Knyga apie paauglį, kurio dvynė sesuo vieną dieną pradingo. Kadangi vaikino šeima subyrėjo, mamos vaikinas smurtauja, Džonis stengiasi kuo mažiau laiko būti namuose ir pats susidaręs įvairių iškrypėlių sąrašą ieško sesers, nė nenumanydamas, kur įsivels.

Dalis personažų man pasirodė per daug dirbtinai įvesti į istoriją. Tarsi įklijuoti į koliažą. Negali jų nematyti, bet nesupranti, kam čia jų reikia, nes vaizdą užstoja. Visumoje tai nėra nei bloga, nei gera knyga. Įvertinimai pakankamai aukšti, tad tikiu, kad gali rasti savo gerbėjų.

Leidyklos dovana

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.14

1428(21) Tonke Dragt “Laiškas karaliui”

Išleido leidykla Rašytojų sąjungos leidykla, vertė Jolita Urnikytė

Nepaisant itin nepatrauklaus viršelio, mano akį užkabino žanras. Nuotykių fantastika. Tiesą sakant, nežinau aš fantastikos subtilybių. Jei pasaulis išgalvotas, o ne kažkokia senovės Anglija, tai jau gal ir galim laikyti fantastika? Man čia buvo tokia gana vaikiška pasaka.

Pati knyga įspūdžio nepaliko. Tikėjausi, kad bus young adult, bet čia gal labiau jaunesniems paaugliams. Tokia nuotykių istorija apie riterius ir draugystę. Yra herojai, yra blogiukai, tamsūs miškai, kuriuose tyko plėšikai ir karaliai, kurie rengia turnyrus. Nieko labai ypatingo. Kažkokio gylio istorijoje neradau net bandydama nusileisti ir palyginti su savo vaikystės knygomis.

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.17

1429(22) Ina Les “Paskutinis pavasaris”

Išleido leidykla Alma Littera

Nemėgstu rašyti apie lietuvių autorių knygas. Nes jie skaito, kai kurie jaučia pareigą komentuoti. Niekada “neįsižeidžia”, bet visada justi, kad nuliūdinai, jei tik kažką ne taip pasakei. O jų draugai skuba apginti, jei ne duok dieve, kas leis sau kažką mažiau nei pagyrimas. O aš apie knygas labiausiai diskutuoti noriu su skaitytojais ir sau pasilieku teisę interpretuoti tekstus kaip noriu.

Kai IG parašiau, kad knyga klišinė, jau vien tai prajuokino, kad gera mergaitė, aišku, studijuoja filologiją, o blogiukas gi programuotojas ir programišius, tai autorė man pakomentavo, kad gi galiausiai pasirodo, jog jis ne toks ir blogas, o ji ne tokia ir gera. Em? Na istorija tikrai labai stereotipinė, ir iš karto matosi, jog vaikinas iš esmės tikrai nėra nei chamas, nei nusikaltėlis, nei “blogiukas”. Gal tik ne filologei taip atrodė. O ji, atsiprašau, bet dėl to, kad vieną kartą nuėjo į studentų vakarėlį ir kartą (ne tą patį) parūkė žolės, pasimylėjo su bernu, tikrai netampa ne tokia ir gera. Nebent vertiname per griežto vienuolyno vertybių prizmę. Nesimpatiška ji tik nuo pradžios iki galo.

Seniau buvo rašomi banalūs meilės romanai. Dabar gi į juos stengiamasi įpinti kažkokios problematikos. Toksiški santykiai su partneriais ar tėvais, savęs paieškos, traumuojančios patirtys. Šiame romane taip pat yra užuomazgų, bet taip plaukė ir praplaukė. Na, o apie studentišką gyvenimą skaityti buvo smagu. Pavydėjau pagrindinei veikėjai kambariokių, man ne taip pasisekė 😀

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.29

1430(23) Melinda Leigh “Pasakyk, kad gailiesi”

Išleido leidykla Balto, vertė Marija Papečkytė

Trileris neblogas, bet vertimas net man vietomis rėžė akį. Kartais galvodavau “ką?”, o juk save laikau niekada nesikabinėjančia. Buvo ten kažkoks sakinys, kad “ji galimybės įsitvėrė kaip K9 žaislo”, ar kažkas tokio (nepasižymėjau, tai tiksliai nepacituosiu). Na, anglakalbiams viskas aišku, nes K9 tariasi kaip žodis “Canine”, kas supaprastintai reiškia šunis (nors canine gali būti vadinami ir kitokie šunų rūšies gyvūnai). Bet lietuviškai skambėjo keistai, nežinau ar visiems buvo aiškus toks palyginimas. Visų kitų keistenybių net neverdinsiu, faktas, kad trūko čia redaktoriaus darbo.

Nepaisant visokių keistumų istorija man patiko. Tyrėjai netradiciniai ir žavūs, kibirkštėlės tarp jų neerzino, miestelis mažas ir bjaurus, kokie jie visada būna, tikrai skaitysiu ir kitas dalis, jei tik jos bus verčiamos.

Leidyklos dovana

Vertinimas: 3.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.07

1431(24) Liu Cixin “Trijų kūnų problema”

Išleido leidykla Kitos knygos, vertė Saulius Tomas Kondrotas

Kažkodėl įsivaizdavau, kad knyga skaitysis gerokai sunkiau. Joje gausu įvairių mokslinių paaiškinimų, kalbų apie fiziką, tikrai ne viską supratau, bet šiaip techninės detalės tokiose knygose man patika, tad perskaičiau gerokai greičiau nei maniau ir per atostogas gailėjausi, kad nepasiėmiau ir kitų dalių.

Sunkiausiai man čia suvokiama buvo ne techninė-mokslinė pusė, bet politinė aplinka. Atrodo, kad mus, gyvenusius sovietų priespaudoje, jau sunku nustebinti cenzūra, likvidavimais ir panašiais dalykais. Kažkieno šeimos tai patyrė, kiti gi tikrai skaitė ir girdėjo. Tačiau pas kinus nors ir panašu, bet kitaip. Dėl to man buvo sunku įsijausti.

Istorija pasakoja apie tai, kaip ieškodami nežemiškos gyvybės kinai siuntinėja signalus į kosmosą. Vieną kartą tokį signalą užfiksuoja kitos planetos gyventojai. Planetos, kuriai gresia išnykimas, todėl jie apsidžiaugia galimybe užgrobti Žemę. Na, o žemiečiai, kaip ir visada, vieni fanatikai, laukiantys ateivių kaip išgelbėjimo, kiti racionalūs protai, galvojantys kaip gi čia apsiginti, treti iš viso abejingi, nes turi savo rūpesčių. Matyt tas visų grupių skerspjūvis čia ir svarbiausias. Ilgai nelaukusi čiupsiu ir kitas dalis.

Vertinimas: 3.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.09

1432(25) Herbjorg Wassmo “Septintas susitikimas”

Išleido leidykla Alma Littera, vertė Eglė Išganaitytė

Skaičiau šią knygą neatmenamais laikais, kai tik pasirodė pirmas vertimo leidimas. Atsimenu, kad patiko, kaip ir visos Wassmo knygos (išskyrus “Stiklinę pieno”), bet tik tiek. Tad iš esmės skaičiau naujomis akimis. Ir vis dar liko puikus įspūdis.

Knyga lygiagrečiai pasakoja apie du labai skirtingus žmones. Ruta gimė neturtingoje šeimoje, uždaroje saloje, turi protiškai neįgalų dvynį brolį ir svajoja tapti dailininke. Dėl savo svajonės ji aukoja tikrai daug, ypač žinant, kad tą daryti tenka ne pačiais palankiausiais moterims laikais.

Gormas yra socialinė Rutos priešingybė. Jis gimė turtingoje šeimoje, su aiškiu likimu – perimti tėvo verslą. Tačiau primestos pareigos ir nulemti sprendimai vaikino netenkina, tik tiek, kad jis pats nežino, ko nori.

Ruta ir Gormas pirmą kartą susitinka būdami vaikais, o septintą – jau suaugę žmonės, turintys vaikų ir karčios gyvenimo patirties. Per jų gyvenimus autorė gana plačiai aprėpia įvairius socialinius skaudulius, bei asmeninius individo, nepritampančio visuomenėje, iššūkius. Wassmo niekada nerašo paviršutiniškai, tad tikrai galite tikėtis geros istorijos.

Vertinimas: 4.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.02

1433(26) Herbjorg Wassmo “Mano žmogus”

Išleido leidykla Alma Littera, vertė Eglė Išganaitytė

Įdomu, kad po dvidešimties metų pasirodė knygos tęsinys. Ne šiaip istorija apie tuos pačius žmones, bet veiksmas prasideda ten, kur baigėsi “Septintas susitikimas”, tad man šiek tiek sunku knygas vertinti atskirai, mano galvoje tai tas pats kūrinys, tik padalintas per du leidinius.

Wassmo ir toliau tęsia tas pačias temas apie pasirinkimus, svajonių siekimą, santykius. Kadangi pagrindiniai veikėjau jau vyresni, čia atsiranda ir ryšių su vaikais, patyrusiais tėvų skyrybas, temos. Man tik kažkiek keista buvo, kad bėgo metai, keitėsi laikai, bet autorės tekste tą pokytį vos galima justi. Iš aplinkinių vertinimo atrodė, kad dutūkstančiaikažkelintais metais kartu apsigyvenusi ir nesusituokusi porelė tą padarė bent keliais dešimtmečiais anksčiau. Spėjau pagalvoti, kad gi tais metais ir pati gyvenau su vaikinu, ir niekam keista neatrodė.

O šiaip, tai imkit ir skaitykit, nes, kaip minėjau, ši autorė visada rašo stipriai.

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.02

1434(27) Janelle Brown “Gražūs daiktai”

Išleido leidykla Sofoklis, vertė Renata Mailaitė

Nuotraukytė socialiniame tinkle ten, nuotraukytė šen ir net nesusimąstome, kiek žmonių ir kokiais tikslais tai analizuoja. Gal kažkas pamatęs, kad atostogauji, nusėlins patikrinti tuščio namo, dar kažkas, žinodamas, kuriame bare sėdi, tarsi netyčia suorganizuos susitikimą. Nina ir jos draugas Laklanas yra tie žmonės, kurie seka influenserius ir surinktą informaciją išnaudoja ne patiems švariausiems būdams prasimanyti pinigų.

Taip nutiko, kad jie nusitaiko į socialinių tinklų žvaigždutę Vanesą, kuri gi dar ir yra pirmosios Ninos meilės sesuo. Neslėpsiu, esu žmogus, kuris gana dažnai atsiverčia knygos pabaigą. Ir ne, man tai negadina malonumo, juk matot kiek knygų perskaitau, o pabaigas paskaitinėju nuo tada, kiek save pamenu. Bet faktas tas, kad du paskutiniai puslapiai labai dažnai neišriša intrigos. Šios knygos siužeto vingiai mane nustebino ne vieną kartą.

Minusą knyga gauna už ištęstumą, kartais pasakojimai iš skirtingų perspektyvų kiša koja, ypač jei kitas veikėjas viską pasakoja beveik taip pat.

Leidyklos dovana

Vertinimas: 3.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.90

Šį kartą tiek!

Veni Vidi Facebook
Veni Vidi Instagram
Veni Vidi Knygos Facebook
Veni Vidi Knygos Instagram

1 Comment

Add yours
  1. 1
    Anonymous

    Jau net buvau pagalvojus, kad metei skaityti, kai nesulaukiau kovo pradžios įrašo 🙂 . Kelios sudomino iš tavo perskaitytų. Beje susigundziau ir psichologinį trileri perskaityti pirmą kartą gyvenime. Čia tikriausiai tavo itaka, nes daug rašai apie tokio žanro knygas. Pasiėmiau Sebastiano Fitzeko knyga ir visiškai iklimpau į jo pasaulį, net serialą pradėjau žiūrėti pagal vieną jo knygų.

+ Leave a Comment