Knygų blogas: 2023 gruodžio apžvalga

Estimated read time 9 min read

Nusprendžiau šiek tiek pakeisti knygų blogo formatą. Jau 14 metų aš aptariu kiekvieną skaitinį. Gyvenimas keičiasi, skaitau vis dar gana daug, bet laiko aprašuto knygas lieka kiek mažiau. Tačiau to atsisakyti aš nenoriu. Tai, kad atsilieku kelia frustraciją, pvz., šiuo metu aptarimo laukia 13 knygų, o aš toliau skaitau.

Taigi, nusprendžiau, kad bloge paskelbsiu įrašą maždaug kas dvi savaites, kur apibendrinsiu per tą laikotarpį perskaitytas knygas. Tik šis pirmas naujo formato tekstas bus ilgesnis, nes “atsiskaitau” už visą mėnesį – tiesiog noriu užbaigti metus. Nebeužtempinėdama įžangos pasakoju!

Trumpa statistika: iš 13 knygų, kurias čia aptarsiu, 7 pozicionuojamos kaip jaunimo literatūra. 4 detektyvai, 4 fantasy knygos (3 iš jų priklauso vienai serijai).

Dvi knygos – leidyklos dovana.

1399(78) James Delargy 55

Išleido leidykla “Balto”, vertė Kęstutis Choromanskis. Leidyklos dovana.

Kad ir kaip mėgstu detektyvus, šis man pasirodė prastokas. Idėja, kuri vilioja anotacijoje, labai gera. Sunku net įsivaizduoti, kad galėčiau nesusidomėti tokiu aprašymu. Vienas po kito nuovadoje pasirodo vyrai, kurie pasakoja tą pačią istoriją, kad kitas jį apsvaigino, kalino ir planavo nužudyti. Kuris iš jų sako tiesą? Įdomu?

Tik va išpildymas tai meh. Nebuvo tos detektyvams būdingos nuotaikos, kuomet planuoji skaityti iki skyriaus galo ir tada jau eiti miegoti, bet viskas išvirsta į tai, kad dar vieną skyrelį ir dar vieną. Pats rašymo stilius kažkoks nuobodokas. Trūko įtampos, o tokia gera scena (atšiaurioji Australija) visiškai neišpildyta. Tiesiog ne mano.

Vertinimas: 2.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.28

1400(79) Frances Hardinge “Gegutės daina”

Išleido leidykla “Nieko rimto”, vertė Viktorija Uzėlaitė.

O štai šita knyga gi tampa metų geriausia. Mes su vyru vis padiskutuojame, kada knyga yra vaikams, o kada ne? Ar visas fantasy pas mus nurašomas į jaunimo literatūrą. Aš manau, kad gal daug priklauso nuo herojaus amžiaus. Keturiasdešimtmečiui gi sunkiau susitapatinti su vienuolikmečiu, ne?

Kaip ten bebūtų šita autorė yra wowow. Aš skaičiau dar tik antrą jos knygą, bet nepalieka manęs tos istorijos. Kokius nuostabius pasaulius ji kuria! Kiek visokių socialinių temų paliečia. Tėvų gedulas, brolių ir seserų pavydas, karo traumos, “kitokių” žmonių bandymai gyventi šalia “tobulųjų”. Sunku nesižavėti, galima tik liūdėti, kad mano paauglystėje tokių knygų niekas neleido.

Vienuolikmetė Trisė atsibudusi supranta, kad kažkas pasikeitė. Ji jaučia nežmonišką alkį, kurį patenkina tik valgydama savo daiktus, bijo žirklių, verkia voratinkliais. Mergaitė netrunka suprasti, kad ji nėra tikroji Trisė ir jei neišspręs iš to kylančių problemų, prapuls jos abi!

Tik neapsigaukite. Frances knygos gal ir skirtos paaugliams, bet yra labai weird. Artimiausia, ką sugalvoju, tai kai kurie Gaiman kūriniai.

Vertinimas: 5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.96

1401(80) J.D. Kirk “Šiaurės vėjas”

Išleido leidykla “Jotema”, vertė Vilma Krinevičienė

Instagrame mačiau daug pagyrimų šiai detektyvų serijai, tad ilgai nelaukusi ir pabandžiau.

Pagrindinis veikėjas – Robertas Hunas – buvęs kareivis ir Škotijos policijos vyriausiasis inspektorius. Dabar gi tiesiog bedarbis. Jis netašytas, laido seksistinius juokelius, nors mintimis bei veiksmais visada stoja ir už lygias teises ir nedvejodamas nenutyli, kai mato skriaudas.

Tarnybos laikų bičiulis paprašo Roberto padėti surasti dingusią dukrą ir buvęs policininkas įsitraukia į savarankišką tyrimą. Jis be skrupulų naudojasi buvusiais kolegomis, mojuoja kumščiais, daug keikiasi ir pats raunasi į pavojingas situacijas.

Nėra kažkas labai ypatingo, bet skaityti buvo smagu (priešingai nei detektyvą minėtą pradžioje), tad seriją tikrai tęsiu.

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.53

1402(81) Rachel Cohn, David Levithan “Dešas ir Lilė. Iššūkių dienoraštis”

Išleido leidykla “Nieko rimto”, vertė Viktorija Uzėlaitė.

Norėjau jaukios Kalėdų istorijos. Gal tokia ir buvo. Šiaip labai mėgstu panašaus tipo knygas, bendravimą per laiškus, tačiau šiai kažko trūko. Gal kiek per naivi?

Dešas ir Lilė vienas kito nepažįsta, tačiau susirašinėja naudodami tą pačią užrašų knygelę. Jie abu yra savotiški keistuoliai, nepritampantys prie bendraamžių. Graži ta istorija, bet per daug nepalietė.

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.75

1402-1404(82-85) Sally Green “Pusiau blogas”, “Pusiau laukinis”, “Pusiau pasiklydęs”

Išleido leidykla “Baltos lankos”, vertė Ina Rosenaitė.

Labai vidutiniška trilogija. Šiaip tikrai esu žanro gerbėja. Man patinka maginė fantastika, burtininkai, kovos tarp gėrio ir blogio ir net meilės trikampiai be kurių negali YA knygos. Ir buvo faina, kad viena trikampio kraštine tapo meilė tarp dviejų vaikinų. Buvau visiškai team Gabrielius.

Tačiau pasaulis visiškai neišpildytas. Tarsi užsimenama, kad veiksmas vyksta šiais laikais, kur mūsų visuomenėje egzistuoja dar ir baltieji bei juodieji raganiai. Arba mišrūnai, kaip pagrindinis veikėjas. Ir viskas. Niekaip kitaip tas pasaulis nevaizduojamas, kiekvienas sau, kažkas kažkur pliekiasi, Neitanas užsiima saviknisa ir tiek tos trilogijos. Ne tiek blogai, kad būčiau metusi, bet labai blogai lyginant su daugeliu kitų panašių knygų.

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.78, 3.99, 4.03

1405(86) Kayvion Lewis “Vagių žaidynės”

Išleido leidykla “Alma Littera”, vertė Dalius Norkūnas. Leidyklos dovana.

Smagi, kinematografiška nuotykių istorija. “Oušeno vienuoliktukas” tikrai minimas ne veltui. Nes jokių gilių prasmių knygoje nėra (na gal kiek savotiški pagrindinės veikėjos santykiai su mama). Čia tik veiksmas.

17-18 metų jaunuoliai dalyvauja Vagių žaidynėse. Kas savo noru, kas dėl taip susiklosčiusių aplinkybių. Vienas užduotis jie atlieka kovodami kiekvienas už save, kitas gi – sugrupuoti. Žiū, tai iš muziejaus kažkokią relikviją reikia nugvelbti, tai prabangiausią aukciono prekę. Tarp žaidynių dalyvių mezgasi draugystės, susitinka seni priešai, gimsta jausmai.

Žavu, smagu, išskyrus nuolat lydintį nerealumo jausmą, kad septyniolikmečiai taip lengvai gali nusikauti milijonus kainuojančius eksponatus. Tačiau, kas iš tokių knygų tikisi faktinio tikslumo? Jau laukiu kitos dalies, kuri, kaip suprantu, dar rašoma.

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.92

1406(87) Angela Marsons “Sutrupinti kaulai”

Išleido leidykla “Jotema”, vertė Jurgita Jėrinaitė

Septinta serijos dalis, tad nelabai net verta kažką sakyti. Angela Marsons geba išlaikyti dėmesio, su kiekviena dalimi jos istorijos nepradeda prastėti, žinai, ką kiekvieną kartą gausi ir nenuvilia.

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.4

1407(88) Taylor Jenkins Reid “Septyni Evelinos Hugo vyrai”

Išleido leidykla “Svajonių knygos”, vertė Giedrė Rakauskaitė

Ši knyga man yes and no. Kaip ir dauguma Taylor Jenkins Reid romanų. Rašyti ji moka. Skaitymo momentu taip pagavo, kad negalėjau atsitraukti. Beveik įtikino, kad Evelina Hugo iš tiesų egzistavo. Pabadė pirštu į laikmečio problemas: rasizmą, homofobiją, tuštybę, moters vietą. Na, atrodytų gi wow.

Tačiau užverčiu paskutinį puslapį. Truputį pagyvenu su mintimis apie knygą. Ir suprantu, kad neradau čia stiprių veikėjų. Pati Evelina – spindinti, bet paviršutinišką. Šiaip gi nieko stebėtino, šiuolaikiniai influenseriai ne kitaip atrodo. Tačiau nors visas romanas yra apie tikrąją Evelinos meilę, neatrodo, kad ta pora tarpusavyje bent kartą normaliai pasišnekėjo. Tik pompastiški meilės prisipažinimai.

Kišo koją ir Monika – žurnalistė, ėmusi interviu iš Evelinos. Tiek nereikalinga ir neįdomi, tiek melodramiškai pritempta į bendrą vaizdą, kad tik varčiau akis.

Tačiau už laiką, kurį praleidau skaitydama skiriu tikrai daug balų. Autorė ne visada rašo tai, kas man įtinka, bet visada TAIP KAIP patinka 🙂

Vertinimas: 4.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.43

1408(89) Terry Lynn Johnson “Šunų kinkiniais”

Išleido leidykla “Nieko rimto”, vertė Dangirutė Giedraitytė

Dar viena tų knygų, kurias galiu pavadinti mielomis, bet per daug neypatingomis. Makena yra šunų kinkinių vadeliotoja. Jos sesutė serga reta akių liga ir norėdama atkreipti žiniasklaidos dėmesį įkalba Makeną dalyvauti lenktynėse. Šunų kinkiniai keliaus senuoju pašto keliu ir gabens ypatingus laiškus. Bėda ta, kad pati Makena pajuto pirmuosius ligos simptomus, tačiau nenorėdama liūdinti tėvų juos slepia. Kaip seksis pusaklei paauglei įveikti pavojingą kelionę?

Ši knyga neša žinutę, kad viskas įmanoma, negalima pasiduoti, pasiskandinti liūdesyje ir kad viena netektis dar ne viskas, tiesiog reikia ieškoti kitų kelių. Graži, greita istorija. Man buvo įdomi labiau kaip šviežiai iškeptai šuns savininkei, nors šuniškų reikalų čia buvo mažiau nei norėjau 🙂

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.24

1409(90) Daina Kleponė “Kritusių mazgas”

Išleido leidykla “Alma Littera”

Paskutinė metų knyga – lietuviškas detektyvas. Ir dar visai neblogas! Galimai dėl to, kad visas veiksmas vyko Vokietijoje bei Lenkijoje, visai nebuvo mūsų šalies veikėjų, nedvelkė ir tuo ypatingu lietuviškumu, kuris ne visada yra privalumas.

Istorija paini. Čia ir rusų smogikai, imigrantų bei nacionalistų problemos, korupcija ir verslo piramidės ir kitos finansinės machinacijos. Ir, savaime suprantama, ne vienas lavonas.

Pagrindinis veikėjas Johanas Hartogas savotiškas. Iš vienos pusės jis švaruolis keistuolis, kuris nulindęs į policijos tualetą masturbuojasi net neaišku, kodėl čia ir dabar. Iš kitos pusės jis vos ne Džeimsas Bondas, kuris vienas lenda į pavojus, susiremia su galingais blogiečiais ir narplioja sudėtingiausias mįsles.

Erzino smulkmenos. Po policijos darbo nužudytosios bute (suprask, ko gero gi viską turėjo apšniukštinėti) čia užsuka, kas netingi ir tai kokį USB pasiima (ei, policija, ką veikėt?), tai dienoraštį nugvelbia. Šiek tiek trikdė nereikalingų veikėjų gausa. Visiems jiems stengtasi suteikti charakterio. Tai imigrantas policininkas apie aliuką ir seksiuką tesvajojantis, tai dar viena pareigūnė panirusi į moteriškumo paieškas, tai vargšė vieniša mama… Lyg ir atrodytų ok yra kurti apgalvotus personažus, tik kad jų buvo per daug ir užgožė esmę.

Kaip ten bebūtų, čia yra vienas geriausių mano skaitytų lietuviškų detektyvų, kuris neišsišoka iš tarptautinio konteksto, tad yra vertas skaitymo ir vertimų į kitas kalbas. Atraskit!

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.27

Taigi, baigiu savo naujo tipo knygų apžvalgą. Šį kartą ji buvo ilga, bet vėliau rašysiu kas dvi savaites.


Veni Vidi Facebook
Veni Vidi Instagram
Veni Vidi Knygos Facebook
Veni Vidi Knygos Instagram

1 Comment

Add yours
  1. 1
    Anonymous

    Ačiū už apžvalga, aš irgi Hugo ir jos vyrus deciau i geriausių 2023 perskaitytų knygu sąrašą, taip pat ir Deize Jones ir the Six. Nuostabi autorė, taip įsijausti į kuriamus pasaulius…

+ Leave a Comment