Sakykit ką norite, bet išmanus telefonas yra neatsiejama kasdienybės dalis. Bent jau daugeliui. Bent jau vakarų pasaulyje. Kadaise fantastinėse knygose skaitydama scenas, kuriose herojai turi kokius nors bendravimo bei informacijos komutatorius, labai pavydėdavau ir štai, svajonės pildosi, nešiojamės kompiuterį savo kišenėse ir vargo nematome. Bendraujam, skaitom, naudojamės žemėlapiais, žodynais, fotoaparatais, užrašais. Aš net nesuprantu tų, kurie piktinasi visada į aparatą sulindusiais žmonėmis. Juk jie atveria galimybes išlįst iš savo kiauto ir sumažina atskirtį. 

Matydami pavadinimą, jūs gal kraipote galvą ir mąstote, kodėl čia Salomėja sugalvojo papasakoti apie kažkokią senieną. Jau seniausiai visi nuomonės formuotojai reklamuoja “Mate 20 Pro”, jis šmėžuoja iš gatvės stendų, žurnalų reklamų, jau net ir nusibodo. Tačiau aš nenorėjau parašyti apžvalgos apie naują telefoną, galėjau gi, nes kuomet jį pirkau, “Mate 20 Pro” čiupinėjo tik vip žurnalistai, aparatas dar nebuvo paleistas į masinę prekybą, tad maniškis dar skaitėsi “naujausias”. Visgi naują telefoną galima pamaigyti, pasakyti ar gražiai fotografuoja ir nurašyti technines specifikacijas, atlikti įvairius našumo testus. Tas įdomu, bet aš norėjau patirties.

Daugelis (ypač “Android” vartotojų) žino, kad praeina keli mėnesiai ir greitas telefonas gali tapti potencialiu pretendentu skrydžiui į sieną. Nuolatos atsinaujinančios programėlės vis godesnės, naudoja vis daugiau resursų ir švelniai, bet netaisyklingai tariant, mūsų aparatai ima laginti. Va su šiuo telefonu aš jau 10 mėnesių kas rytą atsibundu ir matau pranešimus kiek programėlių parsisiuntė update’us. Man kartais kyla klausimas, ką jau ten tiek kiekvieną dieną atnaujinti?

Bet va, galiu papasakoti ar mano telefonas vis dar gerai veikia, ar nesinori ant jo pašokinėti, ar gyvenimui privertus pakeisti aparatą, aš apskritai dar rinkčiausi “Huawei”.

Neketinu rašyti PRO apžvalgos, nes jų gausiai rasite įvairiose užsienio svetainėse, o kelias ir lietuviškai, manau. Aš kaip tik noriu perleisti viską per paprasto vartotojo patirtį. Papasakoti savo įpročius, pvz., kad ir galima su PRO režimu daryti gražias nuotraukas, kiek jūsų jį įsijungia bei stumdo nustatymus, kai reikia greitai nufotografuoti zylėmis besipiktinantį katiną? 

Istorija

Buvo laikai, kai jaučiau pamišimą dėl telefonų. Tikrą ir nuoširdų. Seni laikai. Iki išmaniųjų aparatų dar. Dalis jūsų gal tik gimėt tada, kai aš įsigijau pirmą telefoną (2001 metais). Pradėjusi nuo tų, kuriais buvo galima tik skambinti bei rašyti žinutes (nebūdavo net žadintuvo), aš troškau kiekvieno naujesnio ir įdomesnio. Buvau liudininkė kai atsirado polifoninės melodijos, buvau liudininkė tų laikų, kuomet iš žurnalų už du litus būdavo galima atsiųsti nespalvotą ekrano paveiksliuką. 

View this post on Instagram

2004. Ačiū, @kastainis ❤️

A post shared by Lithuanian 90s Aesthetics (@90s_lithuania) on

Mačiau kaip atsirado spalvoti telefonai ir kameros. Pvz., būdavo atskirai jungiamos kameros, turėjau tokią šalia “Siemens”, o į telefono 2MB atmintį tilpdavo gana daug kadrų. Buvau liudininkė kai atsirado mobilus internetas, iš pradžių tik WAP su vos keliomis lietuviškomis svetainėmis (forumas “Banga”), po to GPRS… Telefono programėlės ir naršyklė būdavo “javinės” ir siųsdavomės iš keistų svetainių. Iki pirmojo savo išmanaus telefono aš buvau paturėjusi apie 15 kitų: įprastos formos, perlenkiamų, atstumiamų…

Ir net ašarą nubraukiau, kai žurnale šalia programų redaktorės, man nepridėjo telekomunikacijų skilties. O atėjus išmaniems laikams pradėjau nuo “Prestigio” (turėjau du aparatus), tęsiau su “Samsung” (S3 Neo, S4 ir S5 Neo) ir po to šokau prie “Huawei P10” (pirmą kartą iš tiesų džiugino) bei baigiau dabartiniu. Tebeturėčiau dar P10, bet vyrui reikėjo naujo, tai jam atiteko mano seniokas :). Manija priblėso, nes dabar telefonai atrodo visi vienodi vizualiai ir daugiau mažiau panašūs viduje. Tik greitesni ir lėtesni, žinote 🙂

Planuodama pirkti P10 aš daug galvojau apie “Apple”. Tačiau galiausiai nusprendžiau, kad tai ne man. O kadangi dabar šeimoje yra vienas obuoliukas, suprantu, kad klaidos nepadariau. Nelimpa, nepatinka, erzina. Ir norėčiau čia išvengti diskusijų “Android” vs “iOS”. Tarkim aš nevarysiu ant “Apple”, jūs nevarykit ant “Android”. Taika. 

“Huawei Mate 10 Pro” teorija

Dėl tvarkos įkeliu kelias esmines aparato specifikacijas, kad būtų aišku apie ką kalba. 

Telefonas turi 6 colių ekraną ir yra tikrai didelis. Daugeliui tai kliūna, man privalumas, nes aš juo tikrai daug naudojuosi naršydama ir rašydama. Patogu. Galėtų dėl manęs ir dar didesnis būti.

Naujas buvo su “Android 8.0 (Oreo)” operacine sistema, neseniai atsinaujino į “Android 9.0 (Pie)”, kuri sukasi ir “Mate 20” telefonuose. 

Aparatas turi 8 branduolių procesorių, 128 GB vidinės atminties (papildomos kortelės lizdo nėra) ir 6 GB RAM.

Gale yra dviguba “Leica” kamera (12 ir 20MP) ir pirštų antspaudų skaitytuvas. Šio, beje, nenaudoju, kažkaip nepatinka. Ekraną rakinu taškų piešiniu. Bet tą skaitytuvą galima pritaikyti forografuojant. Esu nustačiusi, kad darytų nuotrauką prilietus, tad smagu šaudyti asmenukes, ypač galine kamera, kuomet nematai, ką spausti ekrane, o šoninių mygtukų spustelėjimas ne visai patogus.

Mano aparatas yra mėlynas. 

Nugarėlė blizgi ir praktiškai niekada tokia nebūtų, jei nenaudočiau dėkliuko, kuris, deja, paslepia grožį. O kas liečia dėkliukus, tai turiu pagirti “Huawei”, mat pakuotėje buvo paprasta silikoninė nugarėlė, kurią vis dar naudoju, o ant ekrano jau užklijuotas apsauginis lipdukas. Tiesa, maniškis nori luptis, bet vis dar saugau. Iš patirties žinau, kad labai sunku gražiai ir be kačių plaukų užklijuoti naują. 

Mano telefono naudojimo įpročiai

Žmonės skirtingi ir vieniems tereikia aparato paskambinti, kiti gi su juo daro viską. 

Aš neskambinu. Mano sąskaitose ši eilutė visiškai tuščia. Per metus gal susidarytų 10-15 minučių išeinančių skambučių. Taip, aš nesuklydau sakydama, kad per metus. 

Bet darau visą kitą. Štai kokie mano įpročiai:

Bendrauju su draugais ir artimaisiais. Tam turiu programėlę “Hangouts” (ja bendrauju tik su savo vyru ir savo buhalteriu). “Facebook Messenger” – visam kam kitam. Pažįstamiems, nepažįstamiems, blogo reikalams ir t.t.

Gyvenu socialiniuose tinkluose. Tad, žinoma, niekada neuždaromi yra “Facebook” ir “Instagram”, kur aš iš viso turiu tris profilius. Ir dar “Youtube”, žinoma.

Apsipirkinėju. Ir mano telefone naudojamos “Aliexpress”, “Vinted” ir “Wolt” programos. Ir naudojuosi pinigais, tad turiu “Swedbank” ir “Paypal” programėles. 

Saugau savo failus, kad jie būtų pasiekiami visuose mano įrenginiuose. Man kelia nuostabą, kai žmonės praradę telefoną sako, kad liūdniausia dėl netektų nuotraukų. Rly? Man liūdna būtų dėl kitų priežasčių, o nuotraukos gi gula į “Dropbox” ir “OneDrive” automatiškai. 

Žinoma, kad dar redaguoju fotografijas, todėl telefone visa puokštė programų: “Facetune”, “Polarr”, “Ribbet”, “Snapseed”, “Unfold”

Retkarčiais skaitau knygas. Tad PDF’ams turiu “Acrobat Reader”. Taip pat “Play Books” ir “Milžinas” programėles. 

Muzikos klausausi per “Spotify”

Labai svarbios programos yra “Google Maps”, čia jau viskas kaip ir aišku, bei “mTicket”. Ši gi yra “bilietėlis”. Galvoju, ar kažkas Vilniuje dar naudoja vilniečio kortelę? Išskyrus tuos, kurie perka nuolatinius bilietus? Nes kam gi dar vienas daiktas, kai viskas telefone? Gana patogu, kai sugalvoji pavažiuot stotelę trulu, talonėlių neturi, vilniečio kortelės neturi, grynųjų neturi, iš viso piginę pamiršai, tai čia pat pasipildai (per bankininkystę su mob. parašu) programėlėje virtualius bilietus ir važiuoji. 

Dar turiu “Feedly”, per kurį skaitau prenumeruojamus blogus. 

Ir žinoma man reikalingas yra kalendorius, skaičiavimo mašinėlė, užrašų programėlė, žibintuvėlis, orai. Visa tai jau buvo įdiegta. 

Nesu iš tų žmonių, kurie paštą tikrina kartą per dieną (o ypač darbinį). Noriu būti visada pasiekiama, o į svarbius laiškus atsakyti per valandą. Tad esu nusistačiusi, kad laikrodis man visada paskelbtų apie naujus pranešimus. Taigi, dar turiu “Fossil” apsą. Tada eidama gatve žinau, kad atėjo laiškas ir progai pasitaikius, pvz, sustojusi prie šviesoforo, iškrapštau telefoną iš kuprinės ir galiu atrašyti, ar atidėti. Paštui naudoju seną gerą “Gmail” į kurį sueina mano visi visi e-mailai, tiek iš blogo, tiek iš kitur. 

Išmanusis laikrodis taip mat nuima ekrano apsaugą. Kuomet aš su savo riešu esu šalia, nereikia rinkti kodų ar naudoti pirštų antspaudų. Esu pasidariusi, kad telefonas neužsirakintų ir namuose.

Tad štai tokie mano vidutiniai vartojimo įpročiai. Ir visa tai, ką išvardinau nebūtinai gerai veikdavo ankstesniuose telefonuose, tačiau su “Huawei” aš pamiršau kas yra strigimas, “laginimas” ir panašus vargas. Ir tai nėra reklama, aš tikrai esu kantri (jau pasakojau) kaip vargstu su kompiuteriu ir galiu kentėti, jei tik reikia net kelis metus, bet čia nereikia. Po 10 mėnesių viskas veikia sklandžiai, o po atsinaujinimo iš 8 į 9 “Android” versiją, atrodo, kad telefonas veikia dar greičiau, fotografuoja geriau (apie tai dar papasakosiu) ir truputį ilgiau laiko baterija. 

Telefono naudojimo patogumas

Kaip jau sakiau, “Huawei” yra androidinis telefonas. Ir daug kur skaičiau, kad jo viduje yra adaptuota “Huawei” versija, visai nepanaši į androidus ir pan. Ką aš žinau… Lyg tol turėjau tik 5 išmaniukus: du “Prestigio” ir tris “Samsung”. Vyras dar turėjo CAT. Visi man jie daugiau mažiau panašūs, nelabai kuo ir “Huawei” vidus skiriasi. Tiesa, vos įsijungus naują telefoną ekrano išdėstymas atrodė maždaug taip (tik pavyzdys naujas su dabartinėmis ikonomis bei fono paveikslėliu):

Visos telefone esančios programos yra randamos pabraukus pirštu iš dešinės į kairę. Man tai pasirodė žiauriai nepatogu ir “ne taip kaip buvo visada”. Todėl pasinaudojusi “namų ekrano stiliaus” nustatymu, aš įsijungiau nenumatytąją, o “drawer” versiją.

Tokiu atveju gauname kelis darbalaukius. Pagrindinio viduryje, apačioje yra piktograma, kurią paspaudę nusikeliame į visų programėlių sąrašą. Ir mano ekranas atrodo taip:

“Huawei Mate 10 Pro” neturi mygtukų. Todėl jį valdyti galima keliais būdais matomais tokiame nustatymų lange:

Pirmas būdas siūlo valdyti judesiais – “gestures”. Tai yra tam tikru būdu braukant per ekraną. Antrasis būdas įgalina virtualų mygtuką, kuris valdomas panašiai, kaip tikrasis, pvz., P10 versijoje ar, tarkime, senesniuose “Apple” aparatuose. Trečiasis būdas, kurį aš ir naudoju, įjungia tris virtualius mygtukus ekrano apačioje. Kairysis išskleidžia visų atidarytų programų sąrašą, vidurinis nukelia į pagrindinį ekraną, o dešinysis leidžia sugrįžti vienu veiksmu atgal. 

Kas čia dar įdomaus? Sakiau, kad mano telefonas didelis ir tai yra patogu. Tačiau būna situacijų, kuomet galime juo naudotis tik viena ranka. O tada jau, soriukas, bet pirštukai per trumpi aprėpti visą ekraną. Ką gi. Pagalvota ir apie tai. Pirštu perbraukus per tuos tris prieš tai minėtus virtualius mygtukus, ekranas sumažėja. Na ne tikrasis, tik tas matomas. Šone atsiranda tiesiog tuščias plotas, kurį spustelėjus vaizdas vėl grįžta į įprastą režimą.

Atsinaujinęs android atsinešė ir keletą naujovių. Viena jų, tas garsusis “Huawei” dirbtinis intelektas, kuris kol kas nelabai naudingas. Pvz., dabar galima nukreipti kamerą į kokį nors daiktą ir telefonas bando suprasti kas tai yra ir surasti internete, kur tai galima nusipirkti. 

Dažniausiai meta pasiūlymus iš “Amazon”, o daiktus atpažįsta gana ribotai. Pvz., matote paveiksliuke, kad suprato matąs kamerą ir mestelėjo pasiūlymus gana į temą. Tačiau, kai aš jam parodžiau knygą, anglišką, nenaują, lyg ir neturėjo kilti keblumų, tačiau jis man surado visokių tos pačios spalvų gamos paveiksliukų bei plakatų, tik ne knygų. 

Fotografavimas su “Huawei”

Dalis minėtų dalykų būdingi daugeliui telefonų, bet pakalbėkim apie labai konkretų dalyką, garsiąją “Huawei” kamerų sistemą. Aš turėjau P10 ir man labai patiko. Po to perėjau prie šio modelio ir ne viskas man čia tinka. “Huawei” daro tikrai gražias nuotraukas, kuriose išplauna foną. Štai kelios (visos be jokių efektų ar šviesos koregavimų, darytos auto režimu):

Dirbtinis apšvietimas.
Dirbtinis apšvietimas ankstų rytą.

Gražu. Tačiau algoritmas kartais sugrybauja ir nesupranta, kurie objektai čia yra toliau, kurie arčiau. Pvz., tai labai gerai matosi šioje foto:

Tiesa, po versijos atnaujinimo, kuomet visiškai pasikeitė ir kameros valdymo išvaizda, tokių kliurkų pasitaiko mažiau. Su tuo pačiu atnaujinimu atkeliavo ir naktinio režimo funkcija, kuomet nuotrauka daroma su 5 sekundžių išlaikymu, o gamintojai žada, kad mums nereikės štatyvo, nes algoritmai susidoros su drebėjimu. Ir štai kaip atrodo nuotrauka daryta auto režimu 16-tos valandos prieblandoje be papildomo apšvietimo:

Na, o čia minėtas nakties režimas su 5s išlaikymų nuo rankos:

Viena šalia kitos:

Skirtumas yra. Foto ryškesnė ir švaresnė. Tiesa, jei jau norėtume tikrai šviesios ir gražios, reiktų rinktis PRO nustatymus, koreguoti ISO, išlaikymą ir naudoti štatyvą. Įmanoma, bet aš gi sakiau, kad labiau aprašinėju vartotojo poziciją, o ne visas super galimybes. 

O kaip gi baterija?

Aš jau nebežinau, kas šiais laikais yra geras baterijos laikymas. Kai turi telefoną, kurio ekranas 6 coliai ir beveik nuolatos naudojamas, tai kiek tikiesi, kad jis laikys? Mano lūkesčiai yra paprasti: ištempti nuo ryto iki nakties. Iš esmės taip ir yra. Aš kraunu kiekvieną naktį (ne, nesilaikau jokių baterijos tausojimo rekomendacijų). Ryte telefonas į rankas ir pradeda savo darbą. Vakare jau būna likę tik 30-40% baterijos. Smagu, kad yra greitasis krovimas, tad net ir neįprastai greitai iškrovusi aparatą jį galiu gan skubiai “pašerti”.

Kokių nesklandumų pasitaiko?

Visi telefonai turi savo gliukų. Pvz., “Huawei” (ne tik šis, bet ir mano turėtas P10) taupydami energiją sugalvoja, kad tau nereikia gauti kokių nors pranešimų čia ir dabar. Todėl seniau praleisdavau “Hangout” žinutes. Teko gerokai prasieiti pro nustatymus ir susitvarkyti, kad viskas, kas man svarbu turėtų pirmenybę, nebūtų nuslopinama vardan baterijos gyvavimo ir t.t.

Įsigijusi P10 supanikavau, kad nėra normalios lietuviškos klaviatūros. Tik ta, kur ą slepiasi po a, ų po u ir t.t. Aš tokia nemoku greitai naudotis, man reikia eilutės viršuje. Tad išbandžiusi dešimtis variantų aš įsidiegiau “AnySoft Keyboard” (ir jos įskiepį LT kalbai). Dar pažaidusi su jos pačios išvaizdos nustatymais, išjungusi visus spelčekus, pasiūlymus ir visaip kaip minimalizavusi, dabar turiu tokią, man patogią klaviatūrą:

Beje, tas smailikas tai padeda dvitaškį ir skliaustelį iš karto :). Jei noriu daugiau emoji, reikia jį spustelėti ir atsidaro sąrašas. Na, o įsigijus “Mate 10 Pro” visos programėlės susikėlė iš mano “backup” profilio, tad aš net jau ir nebesigilinau, kokia čia buvo originali klaviatūra, pripratau prie saviškės ir ji keliaus iš telefono į telefoną. 

Daugiau bėdų su aparatu ar šia “Android” versija kaip ir neturiu. Kartais pasitaiko su pačiomis programomis. Pvz., kuomet atsinaujina “Fossil”, mėgsta atsirišti nuo išmanaus ekrano atrakinimo ir tenka vėl iš naujo nustatinėti. Bet čia jau ne telefono reikalai. 

Atsakymas į pradinį klausimą: ar kitas mano telefonas bus “Huawei”?

Šiuo metu tikiu, kad TAIP! Greitai veikia net po 10 mėnesių. Atsinaujino į tą versiją, kurią turi karščiausi gamintojo aparatai. Puikiai fotografuoja. Siūlo daug vidinės atminties. Galų gale, turi net funkcijų, kurių aš nesugebu išnaudoti, pvz., specialiu laidu galima jungti prie didelio ekrano ir naudoti kaip kompiuterį. Mačiau tą tik “Youtube”. Pasileidžia speciali “windows” primenanti versija. Jei telefonas nesuges, nesuduš, ar kažkas blogo jam nenutiks, taip pat jei nelaimėsiu kokiame nors “like”+”share” konkurse naujesnio ir geresnio, aš dar ilgai (metus du) juo naudosiuosi ir džiaugsiuosi. Tad mano paprastos vartotojos patirtis yra puiki. 

Aš nesitikiu, kad kažkas ims ir skaitys visą apžvalgą. Ne kiekvienam aktualu. Tačiau tikiuosi, kad kažkada prireikus nuomonės atsiversite ir pasirodys visai naudinga, o aš esu pasiruošusi atsakyti į papildomus klausimus, jei tokių kiltų. Na ir prisipažinkit, jei perskaitėt, nors neaktualu, įdomu gi man.


Naudinga: telefoną vis dar įmanoma rasti kai kuriose parduotuvėse. Jo kaina svyruoja nuo 600 iki 800 EUR. 

Jūsų aktyvumas yra padėka ir mano motyvacija. Jei blogas įdomus – bendraukim ir kurkim jį kartu!

Draugaukime Facebook’e, bei susitikime Instagram’e. Ir visada laukiu laiškų, pastabų, idėjų bei pasiūlymų, kontaktų skiltyje nurodytais adresais.