[2022 07 13] Ir vėl nuskaičiavo už eilinę prenumeratą. Atsidūstu. Tuo pačiu pasidžiaugiu, kad šiais laikais nebereikia už fotošopą pakloti kelių tūkstančių per vieną kartą ir įvairios programos bei paslaugos tampa prieinamos kiekvienam. Pačiai tapo įdomu pasižiūrėti, kiek gi visokių dalykų aš prenumeruoju.
Aš pamenu laikus, kai kompiuteryje viskas buvo vogta. Stiprus žodis? Tačiau tokia tiesa, nes intelektinė vagystė niekuo nesiskiria nuo, pvz., elektros vagystės iš kaimyno. Jaunoji karta gal net nežino, kad mano paauglystėje, kai atsirado visuomenei prieinami personaliniai kompiuteriai (dažniausiai dėvėti, kaip ir dėvėtos mikrobangės, skalbyklės ar magnetofonai), jie buvo parduodami su piratine įranga. Ir daugelis iš mūsų to net nesuvokė daugybę metų. Juk šiaip ar taip buvome įpratę persirašinėti muzikos kasetes ir t.t.
Vėliau jau žinojome, kad vagiame, tačiau pas 95% namų vartotojų ir turbūt pas pusę įmonių kompiuteriuose sukosi piratiniai Windows, Office ir kitos programos. Atrodė, kad kažką parsisiųsti iš torrentų yra tiesiog paprasčiau nei nusipirkti, nes net ir turint pinigų programinės įrangos pirkimas buvo kažkoks apsunkintas. Aš nė nežinojau, kur pirkti tuos windows, o ir augusi aplinkoje, kurioje vaikai didžiuodavosi važinėdami vogtais dviračiais, o ne to gėdydavosi, aš nemačiau tose vagystėse kažko labai blogo.
Visgi laikas bėgo, augau, pasikeitė aplinka, pati pradėjau kurti intelektinę nuosavybę, visuomenė pradėjo daugiau kalbėti apie piratavimo žalą ir kas iš viso tai yra. Pradėjusi dirbti IT žurnale sužinojau, kas yra nemokamos atviro kodo programos. Iki šiol, pvz., maketams spaudai ruošti, naudoju atviro kodo Scribus, o rašydama tekstus ilgą laiką naudojau Open Office. Sąmoningėjau, o prie to, kad šiuo metu kompiuteryje neturiu nieko nelegalaus, smarkiai prisidėjo ir programinės įrangos bei paslaugų kūrėjai, kurie padarė, kad daugelis produktų taptų prieinami įvairių prenumeratų dėka. Sumokėti 10 EUR per mėnesį nėra taip skausinga, kaip kelis šimtus ar net tūkstančius vienu ypu.
Daugelis iš jūsų turbūt prenumeruoja įvairias filmų/serialų (greičiausiai Netflix) bei muzikos (Spotify) tarnybų paslaugas. Aš, kaip žinote, žiūrėjimo pramogų nelabai mėgstu (nebent kino teatre), tai tam pinigų neišleidžiu, o Spotify vyras prenumeruoja šeimos paketą tai nežinau, kiek tiksliai kainuoja. Na, o kitką detalizuoju.
OneDrive – failų saugykla debesyse
Iš tiesų planas vadinasi „Microsoft 365 Personal“ ir už jį gaunu man nelabai reikalingą Microsoft Office (jei reikia kažką daryti, ką moka ofisas, tai darau su Google produktais). Pagrindinė prenumeratos priežastis – 1TB duomenų saugykla. Kuri, kartu su Dropbox labai gelbėjo, kai naudojau mažą diską turintį kompiuterį, o ir šiaip man patinka svarbius failus laikyti keliuose debesyse, kad galėčiau pasiekti tik iš telefono, tiek iš naršyklės, jei prireiktų jungtis prie svetimo kompiuterio.
Šiuo metu esu užėmusi 377 GB.
Mėnesio kaina – 7 EUR.
Dropbox – dar vienas debesis
Labai ilgai naudojau nemokamą Dropbox versiją. Visos telefono nuotraukos persikelia, tad nereikia galvoti, kaip jas pasiekti kompiuteriu. Na ir šiaip patogu viskam sinchronizuoti tarp įrenginių. Bet nemokama versija apribota juokingais 2 GB. Su šiuolaikiniais fotografijų dydžiais nuolat verkdavo, kad nėra vietos, tad galiausiai užsisakiau planą. Gavau 2 TB iš kurių šiuo metu esu išnaudojusi 56 GB, bet dar nepasidariau kopijos iš OneDrive.
Mėnesio kaina – 11.99 EUR
Adobe Photography plan – Photoshop, Lightroom
Lightroom naudoju gana retai, o Photoshop vienas mano mylimiausių įrankių viskam. Nuotraukoms pakoreguoti, atvirukų koliažams susidėlioti ir t.t. Aš turbūt šią programą naudoju ir ne visai pagal paskirtį, ten, kur kiti atsidaro iliustratorius ar panašius produktus. Labai džiaugiuosi, kad ši programa pagaliau tapo prieinama ir mirtingiesiems, nes kadaise licenzija tikrai kainavo tūkstančius.
Mėnesio kaina – 12.09 EUR
Canva – vizualiems dalykams kurti
Turbūt šią svetainę/programą žino visi, kuriantys vizualų turinį – soc. tinklų vaizdus, skrajutes, prezentacijas ir t.t. Tai patogi vieta, kurioje galima rasti daug šablonų, padedančių dizainui atrodyti profesionaliai. Be to, galima susikurti savo prekinio ženklo atributus, tai yra pasirinkti spalvas, šriftus, kurie visada bus po ranka. Pvz., šiame bloge knygų skilties paveikslėliai kurti su Canva, net ir šio įrašo nuotrauka taip pat. Anksčiau naudojau nemokamas alternatyvas, bet pasidaviau, nes geriau nėra.
Mėnesio kaina – 11.99 EUR
Grammarly – anglų kalbai tikrinti
Grammarly yra svetainė, kurioje galima patikrinti savo anglų kalbos tekstus. Tačiau pačia svetaine aš nesinaudoju, nes esu parsisiuntusi Chrome įskiepį, kuris bet kokiame teksto lauke tikrina klaidas. Jei šalia teksto matau raudoną burbuliuką, jį paspaudžiu ir step by step arba ištaisau, arba ignoruoju pasiūlymus. Grammarly taiso ir stiliaus klaidas, tai yra pasako, kur dėti kablelius, ir siūlo sinonimus ir pan. Kadangi esu labai neužtikrinta savo žiniomis, man labai padeda.
Telefone su ta pačia prenumerata turiu įsidiegusi klaviatūrą, kurią persijungiu, kai rašau angliškai ir analogiškai gaunu pasiūlymus, kaip taisyti tekstą.
Kaina – 60 USD už 3 mėnesius.
Štai ir viskas. Operacinė sistema legali ir atkeliavo kartu su kompiuteriu. Muzika, kaip minėjau – Spotify. Elektronines knygas skaitau gerokai rečiau, nes turiu daug popieriniu, bet atostogoms perku iš legalių svetainių, paskutinį kartą iš knygos.lt.
Dar 10 dolerių išleidžiu Akismet įskiepio, reikalingo šiam ir kitiems blogams, prenumeratą, nes jis išgaudo visus spamerius ir man nereikia moderuoti komentarų. 8 eurus moku Cflow.lt svetainei, kur vedu savo IV buhalteriją (šiaip patinka, bet jei koks nesklandumas, tai toks jausmas, kad ten nėra gyvų žmonių, el. paštu gauni atsakymą, kad kreipkites per čiatą, o čiate net seen niekas nepadaro, tingiu persikelti, bet gal nuo kitų metų reikės?).
Lyg ir nieko nepamiršau. Papsakokit, ką prenumeruojate jūs? Gal kokį faceapp, kuris leidžia tobulinti selfius, o gal kažką vertingo, ką norėčiau nusižiūrėti?
Veni Vidi Facebook
Veni Vidi Instagram
Veni Vidi Knygos Facebook
Veni Vidi Knygos Instagram
Ir visada laukiu laiškų, pastabų, idėjų bei pasiūlymų, kontaktų skiltyje nurodytais adresais.
G
Tai Spotify mes turim dar seną kainą: 10.99
Džy, reiktų man savo sąrašą pasidaryt
Julija
Įdomi tema! Prenumeruoju daugiau turinio kūrėjus: pora žmonių Contribee, pora anglakalbių digital žurnalų. Vyras moka už spotify. Hm, kas čia dar… ai, kas kelis mėnesius nusiperku kokį sudominusį kursą Domestica platformoj, bet nereguliariai. Tai aš čia su savo komentaru turbūt ne į temą Grammarly dažnai reklamą matau, kažkaip atkreipiau dėmesį, kad gal naudingas dalykas, bet kol kas nenaudoju. Canva senokai naudojau, bet anksčiau man pakakdavo nemokamos jos dalies.
DaliaM
Visai neseniai įsigyjau Netflixą, bet be Stranger Things nieko daugiau nežiūrėjau 😀 Sakiau laikysiu per žiemą, gal dar rasiu progą ką pažiūrėt ilgais žiemos vakarais 😀
Paminėsiu antivirusą. Turėjau Kaspersky, ir tai paskutinė programa, kurios ieškodavau nelegalios. Irgi mokėdavau, bet daug mažiau nei oficialiam puslapy. Vieną dieną nustojo veikti, ir parašiau į Kaspersky. Jie pataisė kad veiktų, bet sakė pirkit oficialią versiją kitą kartą, susigėdau ir dabar perku. Tiesa, šiais metais labai didelės kainos užsiprašė atnaujinimui, tai perėjau pas pigesnį antivirusą.
Filmų nelabai žiūrėdavau, tai torrentais nenusikaltau labai 😀 Open offisas irgi lydi jau daug metų.
Salomėja
DaliaM, įsileist piratinę antivirusinę į kompą drąsu, kaip ir gamintojui rašyt, ei, aš čia biški iš jūsų nuvagiu, bet pataisykit ;)))
Aš naujam kompe nusprendžiau nediegt antiviruso, patys win11 kažkokią apsaugą turi.
Eglė
Viską iki šiol piratinu ir galvos nesuku, net Spotify parsisiunčiau modifikuotą programėlę, kad veiktų premium nemokamai.
Salomėja
Egle, bet sutik, negalėsi pykt, jei kas, pvz., pinigus iš sąskaitos pavogs. Apmaudu, nuostoliai, liūdna, bet pykt kaip ir negali, nes jei moka, tai ir sukasi 🙂
Urtė
Mes irgi dabar jau kur kas daugiau naudojam nepiratinių dalykų: muzikos klausom per youtube ir spotify, filmus žiūrim tik per netflix ir kartais amazon prime (šios prenumeratos neturim visą laiką, tik retkarčiais atnaujinam), naudoju ne Microsoft Office, o Google docs. Knygas perku arba imu iš bibliotekos. O kažkada tikrai buvo taip natūralu ieškoti visko nemokamai… Kaip mes pasikeitėm vis dėlto…
Gaivile
Kaspersky anfivirusines tikrai nerekomenduociau naudoti. Ypac dabartiniame politiniame kontekste.
Dovile
Naudoju Spotify, prenumeruoju porą patreon kūrėjų.
Netflix jau virš metų nebeturiu.
Grammarly būtų smagu pabandyt, tik brangoka.