1183(106) Philip Kerr „Bedvasis“

Estimated read time 3 min read

Philip Kerr „Bedvasis“

Mano komentarai: Kokia atmosfera! Toks geras retro stiliaus detektyvas, iššaukiantis daugybę kinematografiškų vaizdinių. Vos vos primena Raymond Chandler.

Pagrindinis veikėjas čia yra vokiečių karo policininkas Bernis Giunteris. Jo užduotis – tirti karo nusikaltimus. Tiek didesnius, tiek mažesnius. Jis gali pasiųsti savo šalies karius į kartuves už tai, kad jie išprievartavo ir nužudė „priešų“ valstietes. Ne pats dėkingiausias darbas.

Šioje knygoje Giunteriui tenka ypatinga užduotis, kuriai teoriškai vadovauja propagandos ministras Gėbelsas. Vokiečių užimtame Smolenske atrasta masinė kapavietė ir reikia įrodyti, kad ten palaidoti rusų nužudyti Lenkijos kariškiai. Vokietijai tai yra šansas besti pirštu į kitą ir šiek tiek sušvelninti savo pačios nusikaltimus pasaulio akyse.

Vykdydamas užduotį Giunteris taip pat turi ištirti ir dar keletą žmogžudysčių, susijusių su pasikėsinimais į Hitlerį.

Stiprioji šios knygos pusė yra atmosfera. Tas tamsus noir. Ir Giunteris su savo cinizmu. Tiesa, labiausiai jis reiškėsi knygos pradžioje, po to lyg nugaravo. Stiprus veikėjas, kurio poelgiai jautresnius gali ir šokiruoti. Beje, skaičiau skaičiau ir galvojau, o kur bent viena moteris? Juk tokiose atmosferiniuose kūriniuose turi būti kažkokia, su garbana ant kaktos ir ryškiai raudonomis lūpomis. Atsirado, bet jos vaidmuo taip ir liko miglotas.

Beje, „Bedvasis“ yra devintoji Giunterio serijos dalis. Atrodo, kad jas galima skaityti ir kaip atskiras, bet įtariu, kad per ankstesnes knygas Giunterio personažas turėjo labiau atsiskleisti. Kartais taip būna, kad istorija nutyli, bet iš seniau žinai, kažkokius charakterio bruožus ar esminius gyvenimo įvykius.

Ir dar. Tai dar vienas požiūrio kampas į tam tikrus istorinius įvykius. Noriu dar.

Mano įvertinimas: 3/3 (1 – ne kažką, bet nebuvo ir labai blogai, nepatinkančių knygų aš nebaigiu, 2 – tikrai gera, nesigailiu, kad skaičiau, 3 – super, osom, wow, prikaustė, paliko įspūdį, rekomenduoju abejojantiems).

OficialiaiBerlynas, 1943 metai. Po Stalingrado apgulties praėjo mėnuo. Nors Hitleris tvirtina, kad karą laimės Vokietija, bet vokiečių kovinė dvasia išsikvėpusi, o kariai dėl karo baigties turi kitokią nuomonę. Tada Berlynas išgirsta apie Rusijoje, netoli Smolensko, Raudonosios armijos įvykdytas masines lenkų karių žudynes. Šį kartą Vermachto ir propagandos ministro Josepho Goebbelso norai išskirtinai sutampa – jie geidžia neginčijamų įrodymų, patvirtinančių, kad šias žiaurias žudynes įvykdė Rusija. Vermachtui tai ypač svarbu, nes tokie įrodymai sušvelnintų vokiečių nusikaltimų žiaurumą. Menkiausia nekompetencija ar įrodymų klastojimas gali sužlugdyti vokiečių planus, todėl į Smolenską ieškoti Rusijos įvykdytų nusikaltimų įrodymų siunčiamas buvęs policininkas Bernis Giunteris. Smolenske Bernis susipažįsta su uždara prūsų aristokratų grupe, kuri nori atsikratyti gudraus ir šaltakraujiško diktatoriaus. Bet Bernis nesiekia prie jų pritapti. Vienintelis jo tikslas – rasti žiaurų žudiką, kol pats netapo jo auka. „Bedvasis“ – klasikinio stiliaus detektyvas, nukelsiantis į tamsius Antrojo pasaulinio karo metus. Autorius geba sukurti unikalią ir baugią to meto atmosferą – ji neretai įtraukia labiau nei romane besirutuliojantis veiksmas. Daugelis svarbių knygos personažų – tikros asmenybės.

PSL: 448
Knygos kilmė: knygą padovanojo leidykla „Briedis“
Perskaityta: 2020 09 06
Pastaba: Jei tingite komentuoti čia, galite tai daryti Facebook arba Instagram

Total
0
Shares

+ There are no comments

Add yours