silvaKristina Sabaliauskaitė  “Silva Rerum”
Puslapių skaičius: 286
Mano įvertinimas: 85/100
Oficialiai: Silva Rerum – lotyniškai „daiktų miškas“ – taip vadinta XVI-XVIII a. populiari, iš kartos į kartą perduodama Lietuvos bajorų „šeimos knyga“, kur, be tokių reikšmingų gyvenimo įvykių kaip gimimo, vestuvių ir mirties datos, būdavo įrašomos ir įvairiausios sentencijos, eilėraščiai, patarlės, per iškilmes sakyti tostai, sveikinimo kalbos ir panegirikos. Tad ko baiminasi Jonas Motiejus Norvaiša kiekvieną kartą, kai atsiverčia šeimos silvą ir ima plunksną į ranką?
Kristina Sabaliauskaitė, atgaivindamaistorinio romano žanrą Lietuvoje, skaitytoją talentingai perkelia tiesiai į LDK XVII a. vidurio bajorišką atmosferą – su autentiškomis audinių faktūromis, spalvomis, brangakmenių žėrėjimu, patiekalų skoniais ir kvapais – ir dovanoja tikrą kelionę laike.
Net ir abejingi istorijai, neturėtų likti abejingi šiai knygai. Ji – kiekvienam, kuris kada nors buvo įsivėlęs į gatvės muštynes, norėjo pasiųsti viską ir visus po velnių ar tiesiog bijojo būti prarytas kasdienybės liūno; kiekvienam, kuris kada nors bandė žvelgti baimei tiesiai į akis, buvo išgąsdintas netikėtai išsipildžiusios slapčiausios svajonės ar abejojo savimi.
Užvertę šios knygos paskutinį puslapį jūs visiškai kitomis akimis žvelgsite į Žemaitijos girias, Vilniaus gatves ir nekaltai čirškiančius žvirblius. O galbūt net pradėsite kišenėje prietaringai nešiotis mažytį veidrodėlį – dėl visa pikta…

Aš manau: šitą knygą užsimaniau perskaityti po atsiliepimo čia. Iki tol vengiau, nes lietuvių rašytojai man ne itin patinka. Iš anotacijos ir aprašymų tikėjausi kažko kito. Ala davinčio kodo, kur visi laksto dėl kažkokios silvos Vilniaus gatvėmis. Ir tas “Užvertę šios knygos paskutinį puslapį jūs visiškai kitomis akimis žvelgsite į Žemaitijos girias, Vilniaus gatves ir nekaltai čirškiančius žvirblius” intirguoja, ir basilisko tikėjausi. O nieko negavau. Visgi jei žiūrint visiškai subjektyviai tai knyga man patiko. Nes daug lengviau įsivaizduoti veiksmą Stiklių gatvėje, nei kokioje ten Romoje. Ir sakiniai sudėlioti puikiai. Tiesa per daug romantizmo knygoje. Moterų vaidmuo per daug šiuolaikiškas. Nepaisant visko tikrai gera knyga.
Knygą paskolino Gerlinda.
Perskaityta 2009 10 07