Kurdama tradicinius savo mėnesio įrašus aš visu užsimenu, ką mes veikiame su Bite. Ir tikrai ne kartą minėjau paieškų treniruotes. Parašyti dedikuotą tekstą įkvėpė daugybė klausimų iš įvairių žmonių, kuriuos sudomina ši veikla, kurie kartais lyg ir yra pasiryžę prisidėti prie mūsų treniruočių kaip pagalbininkai, bet vis nedrįsta, nes neįsivaizduoja kaip ten viskas vyksta. Arba galvoja, kad tam reikia šuns.
Pradžiai…
Kas yra Mantrailing’as?
Jei labai trumpai, tai yra žmogaus paieška pagal kvapą.
Iš esmės yra daug visokių veiklų, kuriose įdarbinama šuniuko nosis.
Žmonės savo vaizduotėje deja dažnai viską suplaka į vieną, nors K9 dirba skirtingose srityse. Pvz., detekcijos šunys ieško sprogmenų, narkotikų ar kitokių dalykų, kurių juos išmoko ieškoti. Laisvoje paieškoje šunys suranda kažkur miške besislepiantį žmogų ir ant jo loja, kol neatbėga šeimininkas (dažnai naudojama pasienio tarnyboje).
Taip pat yra skirtumas tarp treilinimo (mantrailing) ir trekinimo (tracking). Mantrailing’o šunys paprastai seka ne pėdsakais, o kvapu, kuris dėl įvairių aplinkybių (oro, eismo, geografinių sąlygų ir pan) gali būti ir kažkiek nutolęs nuo vietos, kur realiai praėjo žmogus. Taip dirbdamas patyręs šuo gali nueiti kelis kilometrus. Tracking’o šunų tikslas yra kuo tiksliau praeiti pėdsakais, jei reikia – pažymėti “ant pėdų” rastus daiktus ir pan. Kadangi tai ypatingai varginantis darbas, dideli atstumai beveik neįmanomi. Abu šie būdai yra svarbūs ir kiekvienas turi savo panaudojimo sritis, tačiau giliai į teoriją nelįsiu, nes ne to čia susirinkom.
Tai ką veikiame mes yra mantrailing’as. Pagrindinis vedlio ir šuniuko tikslas yra pasitelkus kvapo pavyzdį surasti dingusį/pasislėpusį žmogų.
[Stela dirba, foto: Ela Markovska]
Tai komandinis darbas, nes šeimininkas turi greitai vertinti sąlygas ir šiek tiek išmanyti, kaip “vaikšto” kvapas, pvz., ką su juo padaro skersvėjai, vandens telkiniai, judrios sąnkryžos, grioviai ir kitos aplinkybės. Taip pat vedliui svarbu skaityti šunį ir suprasti, kada jis “ant pėdų” arba kitaip tariant kvape, o kada jau pėdsakas buvo prašoktas arba dingo. Kiekviena treniruotė yra ne tik šuniui, bet ir šeiminkui, nes būtent žmogus yra tas, kuris dažniau daro klaidas.
Kaip vyksta treniruotės?
Bitė pradėjo ieškoti būdama maždaug 4-5 mėnesių. Tačiau gana nesistemingai, nes ne visos pamokos įvykdavo dėl prasto oro, nes nesusirinkdavo grupė ar ir patys negalėdavome. Galiausiai mūsų ankstesni užsiėmimai nutrūko dėl trenerės traumos.
Tačiau ir mums, ir Bitei mantrailint patiko. Aš sakau “mums”, nors treniruojasi tik Bitė su Gedu. Tačiau visur dalyvauju ir jei atvirai, vis pagalvoju apie dar vieną šunį. Kai toks atsiras – jau nebūsiu naujokė.
Taigi, visada galvojome, kad norime tuo užsiimti šiek tiek rimčiau ir disciplinuočiau, vis ieškojome, kur galėtume mokytis toliau. Kadangi Vilniuje pamokų neradome, buvom pasiryžę net važinėti į Kauną, kad tik neužmesti šio reikalo. O tada organizacija “K9 Paieška” pradėjo rengti pamokas Vilniuje.
[Foto: Ela Markovska]
INBTI (InterNational Bloodhound Training Institute) instruktorius Jurij Aleksandrov yra vienas labiausiai patyrusių mūsų regione ir prisijungti prie jo mokymų – garbė. Matydami jo darbą bei užsidegimą ir patys užsikūrėme prisijungti prie savanorių. Tad dabar Bitė mokosi jau ne vien dėl smagumo.
Vilniuje dirbame kiekvieną trečiadienį ir štai priėjome prie įdomiausios dalies, aktualiausios potencialiems pagalbininkams/figūrantams/statistams, apie tai, kaip gi viskas vyksta.
Dažniausiai yra dvi grupės. Viena – mažesnė (3-4 šunys) – dirba nuo 15 iki 18 valandos, kita – didesnė (4-6 šunys) – dirba nuo 18 valandos iki kiek reikia. Kartais baigiam 21 valandą (beveik niekada), kartais skirstytis pradedame ir po 23h. Svečias/statistas/figūrantas gauna maždaug milijoną karmos taškų jei gali pabūti visą treniruotę, bet bus mylimas ir už porą valandų savo gyvenimo.
Paieškų trasos organizuojamos skirtingos, pagal šunų lygį. Paprastai iš pradžių figūrantas praeina sutartu marštrutu ir taip palieka kvapą labiau patyrusiems šunims. Tai gali būti kokie 500m, o gali būti ir 2km jei trasa klojama iš karto keliems šunims.
[Jūs tikria norite būti surasti Milo, nes pabaigoje jis duoda bučkį! Foto: Ela Markovska]
Žmogų iš sutarto finišo kas nors paima ir tuo metu kai pėdos sensta (o tai reiškia, laukiame kelias valandas, kad šunys išmoktų ieškoti kuo seniau “dingusių” žmonių) yra užsiimama mažiau patyrusiais šunimis, kuriems tiek ilgai sendinti kvapo dar nereikia. Kol kas.
Kiekviena treniruotė skirtinga ir mokomi vis kiti elementai. Pamokų metu figūrantui gali tekti šiek tiek pabėgioti, pvz., instruktorius lieps paerzint šunį ir nubėgti 100 metrų iki kito namo kampo, dar 100 metrų iki eglutės ir t.t.
[Čilis ruošiasi darbui, foto: Ela Markovska]
Nebijokit, čia nereikia kažkokio spec. fizinio pasirengimo ir tą atstumą galite nurisnoti. Kol jūs bėgate slėptis, šeimininkas audrina savo šunį, pvz., “oi tuoj ieškosim, kas pavogė tavo maistą?, kur jis nubėgo!“. Tokios trumpos, greitos, nesunkios atkarpos vadinamos intensyvais ir nuo jų pradeda kiekvienas nepatyręs šuo. Na, o patyrę gauna intensyvų po ypač sunkių trasų, kad pasikeltų motyvaciją.
[Koko laukia, kol figūrantas pasislėps. foto: Ela Markovska]
[Koko veiksme. foto: Ela Markovska]
Kuo šuo labiau patyręs, tuo figūrantui bėgiojimo mažiau.
Kažkada treniruotės metu ateina laikas labiau patyrusiems šunims, kurių trasos buvo paklotos pradžioje. Tada figūrantas nuvežamas į savo finišą ir laukia, kol bus surastas. Jei šuniui sunkiai sekasi, pabaigoje dar padaromas intensyvas.
Kodėl mums svarbūs nepažįstami figūrantai
Paprastai šunų savininkai figūruoja vieni kitiems. Tačiau ateina toks laikas, kai šuo kiekvieno grupės nario ieškojo jau ne po vieną kartą. O jie yra gudrūs ir puikiai prisimena kvapus. Visada ieškoti to paties žmogaus yra tarsi palengvinimas.
Mūsų Vilniaus grupėje yra mažiausiai 4 šunys, kurie priklauso “K9 Paieška” savanoriams (įskaitant ir Bitę), tai reiškia, kad jie ruošiami tikriems įvykiams ir vieni jau yra padėję, o kiti ateityje padės policijai ieškoti dingusių žmonių. Praktikavimasis su skirtingais asmenimis yra ypač svarbus. Be naujų figūrantų šunys netobulės ir visada mokysis ieškoti tik tų pačių 5 žmonių.
Jūs ko gero esate žiniasklaidoje skaitę, kad kažkam dingus buvo vykdoma paieška su šunimis. Matėte paieškas serialuose, filmuose. Ir dabar pagalvokite, kad atvykę į mūsų treniruotę galite iš arti pamatyti, kaip tokie šunys mokomi bei patys vėliau išdidžiai sakyti “aš padėjau paieškų šunims tobulėti!”. Gal kažkada šuniukas, kuriam būtent jūs figūravote, padės surasti dingusį žmogų.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar figūrantui reikia kažkaip specialiai pasiruošti?
Turime štai tokią iliustraciją, kaip pasiruošti treniruotei. Figūrantams svarbiausi yra 3-5 punktai.
Tai kiek gi laiko iš tiesų viskas užtruks?
Kiekviena treniruotė vis kitokia. Priklauso nuo to kiek dalyvauja šunų, koks oras, kokios užduotys ir t.t. Treniruotė gali tęstis ir 5 valandas, tačiau nebūtinai vienas ir tas pats figūrantas asistuoja visiems šunims. Visada galima susitarti kiek laiko galite pabūti ir į tai bus atsižvelgta.
Ar reikės daug bėgioti?
Būna visko. Bėgiojama per intensyvus, bet ne kiekvienam šuniui ir ne kiekvieną kartą jie daromi. O ir tas bėgimas, kaip aš sakiau, ne varžyboms ir su laikmačiu niekas nestovi. Svarbu ristele ar greitu žingsniu nueiti tuos keliasdešimt metrų.
Ką daryti jei matau šunį, bet jis prie manęs neprieina?
Pastebėjau, kad šitą klausimą dažnai pamirštame aptarti. Per treniruotę susakoma, kada apdovanoti šunį, įspėjama nerodyti maisto ar žaislo bei pan., tačiau kartais į galvą nešauna pirmą kartą dalyvaujančius žmones įspėti, kad būna situacijų, kai šuo laksto aplink figūrantą ratais ir niekaip jo neidentifikuoja. Tokiu atveju reikia tiesiog ramiai laukti (stovėti, gulėti, tupėti – kaip susitarta pradžioje), nieko nedaryti, negaudyti šuns žvilgsnio ir kitaip neišsiduoti, išskyrus tuos atvejus, kai instruktorius nurodo kitaip.
Ką daryti figūrantui, kai šuo jį suranda?
Kai šuo suranda ir identifikuoja figūrantą – laikas džiaugtis: girti, atiduoti užtarnautą skanėstą, pažaisti. Kiekvienas šeiminkas jus įspės, kaip geriausiai apdovanoti užsidirbusius nosiukus.
[Gediminas apdovanoja Stelą, foto: Ela Markovska]
O kas jei nesuprasiu instrukcijų ar kažką padarysiu blogai?
Pagalbininkai gauna raciją, tad visada gali pasitikslinti nurodymus. O ir šiaip, išduosiu paslaptį…. Kiekvienas iš mūsų yra primalęs šūdo. Tai ne ten nubėgam, tai ne taip instruktoriaus nurodymus suprantam, tai ne tada apdovanojimą atiduodam, tai maistą išdrabstom. Ir ką? Ir nieko. Visi mes žmonės ir tos klaidos nėra neatitaisomos. Po to tik galim pasijuokti iš savęs.
[Nesuvaidintos emocijos, foto: Ela Markovska]
Kur kreiptis, jei noriu ateiti į treniruotę?
Instagrame susisiekite su bc_migo, arba k9.paieska, jei norite prisidėti Kaune (treniruotės vyksta antradieniais ir penktadieniais) rašykite FB Astai Ambrazevičienei. Kadangi figūrantų reikia ir Vilniaus, ir Kauno treniruotėse, ir kartą per mėnesį – savanorių mokymuose, tai susisiekę galėsite pasitarti kaip ir kur geriausiai jūs išnaudoti. Jei nedrįstate, tai galite parašyti ir man bet kokias kontaktais, kuriuos rasite šiame bloge.
Kiti klausimai!
Rašykit komentaruose, laiškais, žinutėmis soc. tinkluose. Klauskit, jei kažko nepasakiau ir tekstą būtinai papildysiu!
Nepamirškite, kad galite atsivesti draugų ar giminaičių, mums svarbūs įvairaus amžiaus ir lyties žmonės.
Susimatom treniruotėse?
Veni Vidi Facebook
Veni Vidi Instagram
Veni Vidi Knygos Facebook
Veni Vidi Knygos Instagram