Vasarį perskaičiau dešimt knygų. Pirma dalis čia.

Bendra statistika: Skaičiau šešių leidyklų knygas (Svajonių knygos x2, Alma Littera x4, Briedis x1, Balto x1, Baltos Lankos x1, Aukso žuvys x1).

Viena jų buvo lietuvių autoriaus. 2 knygas iš 10 padovanojo leidyklos. Bet taip pat dovanų gavau ir dar dvi, kurių vieną skaičiau atskirai įsigytu el. formatu, o kitos klausiau savo pirktą audio versiją, tad net nežinau, ar čia reikia žymėti dovaną?

Žanrai labai skirtingi: nuo šeimos sagų ir meilės romanų iki fantasy ir trumpų istorijų. Šį mėnesį pasitaikė vos vienas detektyvas ir vienas trileris. Na, o dabar apie kiekvieną konkrečiai.

1421(14) Meg Wolitzer “Žmona”

Išleido leidykla Balto, vertė  Indrė Kairytė

Daug pagyrų, gera tema, bet pats rašymo stilius manęs neužkabino. Gal, kad anotacijoje minimas ironiškas požiūris, o romanas pasirodė tiesiog liūdnas? Jokio džiugesio laikotarpyje ir asmeniniame pagrindinės veikėjos gyvenime.

Autorė liečia vis dar svarbią temą: moterų vietą pasaulyje. Skaitydami knygą galime pažvelgti, kiek daug pasiekėme per penkiasdešimt metų, pvz., turime moterų, kurios laimi nobelius ir už savo pasiekimus yra įvertintos kitais apdovanojimais. Tuo pačiu galime įsivertinti ir kiek daug dar reikia nudirbti. Kiek daug moterų dar nevertinamos dėl savo lyties. Užpyko vadovė? Ai, gal pėmėesas. Užpyko vadovas? Na, jis reiklus žmogus.

Romane pasakojama vienos moters, rašytojo žmonos, istorija. Tos, kuri visada šešėlyje, nors turėtų šviesti lyg stipriausia žvaigždė. Tik nedrįsta, nes yra moteris, o ano amžiaus viduryje ryškios buvo tik “vyriškos” šios lyties atstovės. Kaip jau sakiau – liūdna knyga, kuri skaitėsi gana sunkiai.

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.69

1422(15) Jo Nesbø “Pavydo ekspertas ir kitos istorijos”

Išleido leidykla Baltos lankos, vertė Rūta Mataitytė

Hey, niekam čia nebus paslaptis, kad Nesbo yra mano dievukas, bet… aš nemėgstu trumpų istorijų žanro, todėl šią knygą vis atidėliojau atidėliojau ir galiausiai perklausiau audio versiją.

Na ir ką, ilgi tekstai ar trumpi, autorius visus juos valdo puikiai. Man, aišku, labiausiai patiko tas apsakymas, kuris buvo ilgiausias. Istorijos, charakteriai, netikėtumai, žmogiškos intrigos – laukiu ir lauksiu kiekvienos autoriaus knygos.

Audio knygą pirkau, popierinę padovanojo leidykla.

Vertinimas: 5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.60

1423(16) Bernardas Gailius “Agentė”

Išleido leidykla Aukso žuvys

“Kraujo kvapas” mane gerai užkabino, kai dar jaukinausi audio formatą, kad be abejonės įsijungiau ir “Agentę” vos tik ji pasirodė “Audiotekoje”. Rašytojo stilius savotiškas ir esu tikra, kad pasirinkusi skaityti aš knygą būčiau numetusi. Pirmoje pusėje daug politinių peripetijų, komunistų, liaudininkų, voldemarininkų ir kitokių judėjimų susirinkimai bei šnekos. Lozungai ir intrigos. Šiek tiek kliuvo ir smulkmeniškas detalių aprašinėjimas. Ta prasme drabužiai nupasakojami iki pat kojinių rašto, nelieka jokios vietos fantazijai. Tas pats ir su kambarių apstatymais. Kita vertus, tai kuria autentišką tarpukario Kauno vaizdą.

Taigi, ką skaityti man būtų buvę nuobodu, aš suklausiau visai nesiraukydama, tarsi kokį žinių ar politinių debatų įrašą.

O visa kita – puikiai. Aš supratau, kad man labai patinka šnipų romanai. Man nereikia Džeimso Bondo tempo. Atrodo viskas vyksta lėtai, bet kadangi sąlygos komplikuotos, darbas tarp priešų, visada juntama įtampa. Įdomi, nepraradusi aktualumo, vaizdinga, kupina įtampos. Esu labiau linkusi girti nei peikti.

Klausiau audio versijos.

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.5

1424(17) Henri Loevenbruck “Baltoji vilkė ir Žemės Dukra”

Išleido leidykla Alma Littera, vertė Ramutė Ramunienė

Kažkada iš antrų rankų nusipirkau visą trilogiją, su malonumu atsiverčiau, nes gi maginė fantastika ir viską ten, tikrai nebus blogai. Ir nuobodžiavau baisiausiai. Nesuprantu ar autoriaus stilius, ar vertėjo darbas toks, bet nepavyko pamilti veikėjų. Pradėjau antrą knygą ir mečiau. Gal kažkada ir baigsiu, bet vargu vargu… Ar skaitėt, kaip jums?

Vertinimas: 2/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.67

1425(18) Anne Jacobs “Vilos dukterys”

Išleido leidykla Alma Littera, vertė Birutė Lipavičienė

Antra dalis. Vėl grįžtame į Vilą, kur buvusi virtuvės darbuotoja užkariavo visos šeimos meilę ir tapo šeimininke. Tačiau laimės tame nedaug, nes prasideda Pirmasis pasaulinis karas, vyrai iškeliauja kovoti už Vokietiją, toli gražu ne visi grįžta. O vilos moterys stengiasi išgyventi kaip jau moka. Įkuria ligoninę savo namų vestibiulyje, bando neprarasti fabriko ir pradeda gaminti audinį iš popieriaus. Senesnei kartai sunkiau susitaikyti su pokyčiais, o jaunuoliai sukasi kaip gali.

Patiko man abi dalys, pastarojoje dar geriau atsiskleidė charakteriai, nemažai dėmesio skirta feministinėms idėjoms, ir tikiuosi, kad leidykla leis ir kitas serijos knygas.

Leidyklos dovana

Vertinimas: 4.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.87

1426(19) Abby Jimenez “Iš skirtingų pasaulių”

Išleido leidykla Svajonių knygos, vertė Asta Buckiūnaitė

Ai, tikrai negaila tų penkių žvaigždučių. Labai smagus meilės romanas. Aš jaučiuosi truputį atbukusi. Žiaurybės nebelabai jaudina, trileriai nebelabai nustebina, o prajuokina mane knygos iš viso retai. Bet čia gi kvatojausi balsu ir pasakojau vyrui sceną, kur visas kaimas patarinėja bičui kaip padaryti gerą penio nuotrauką, kurią siųs merginai. Ir tai aprašyta nebanaliai, kaip kartais būna su juokeliais apie antrą galą, o šmaikščiai.

Tai yra tipinis romanas su visiškai klišiniu siužetu. Ir pagrindinis vyrukas toks tobulas, kokių pasaulyje nebūna. Ir jaunas, ir gražus, ir geras, ir suprantantis… ir ir ir, visoks fainas. Bet net toks netikroviškumas negadino reikalo, nes pakako tų netobulų kitur. Tam, kad romanas nesusidėtų vien iš meilių seilių dar autorė mestelėjo kelias svarbias temas: išsilaisvinimą iš toksiškų santykių, smurtą artimoje aplinkoje, nuo vaikystės formuojamą gyvenimo kelią, kuriuo žmogus nenori eiti, sveikatos apsaugos sistemos netobulumą.

Jau minėjau, kad man visai negaila penkių žvaigždučių?

Vertinimas: 5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.31


Šį kartą tiek!

Veni Vidi Facebook
Veni Vidi Instagram
Veni Vidi Knygos Facebook
Veni Vidi Knygos Instagram