Ši vasara yra netikėtai aktyvi. Kartais sunku net suvokti, kada prasideda viena diena ir baigiasi kita. Bet knygos – mano komforto zona, tad net ir labai pavargusi, stengiuosi skaitiniams skirti bent akimirką. Ir štai trumpoji rugpjūčio statistika:
Aštuonios knygos. Iš jų – net penkios yra audio formato. Metų atradimas! Tik su audio yra taip, kad tenka pabandyti kažką naujo, nes lietuviška pasiūla menkoka. Ir kaip aš sakau, imi kas yra, o ne tai, ką šiaip skaitytum. Tokių būdu pasitaiko tikrai netikėtų įdomybių.
Iš aštuonių knygų – dvi yra lietuvių autorių. Šį kartą asortimente net 7 skirtingų leidyklų leidiniai. Žanrai variavo kaip visada. Buvo ir detektyvas, ir prestižiškai premijuotas romanas, ir meilės istorija, ir jauniesiems skaitytojams skirta literatūra, ir distopija, istorinis romanas bei šnipų trileriai. Dvi knygos – dovanotos leidyklų.
Apie visas po truputį.
1460(53)-1461(54) Luke Jennings “Rytojaus nebus” ir “Mirk dėl manęs”
Išleido “Tyto Alba”, vertė Inga Čepulienė
Šiaip jau visas “Nužudyti Evą” dalis reikėtų vertinti kaip bendrą kūrinį, nes viena be kitos jos tik atskiri skyriai. Tačiau nebūtinai lygiareikšmiai. Štai pirmos dvi dalys buvo visai smagūs, nors ir bukoki šnipų trileriai. Nėra autorius talentingas rašytojas, bet pati istorija gana greita, dar gi tarsi šiek tiek tyčiojasi iš rusų, tai nesiraukydama ir klausiau.
Tačiau trečioji knyga visai jau meh. LGBT tema tai kaip iš šlapių diedo sapnų. Šiaip ir visos kitos sekso scenos taip pat. Visą laiką tik stumdymasis “ar tu mane myli? taigi aš psichopatė, tai myliu savaip” ir t.t. ir be galo. Užsimiršta net, kad čia trileris, o iki psichologinio ar net meilės romano visai netempia. Taip visa šita trilogija menko menko ir sumenko.
Vertinimas: 3/5 ir 2/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4 ir 3.59
1462(55) Stefan Ahnhem “Motyvas X”
Išleido “Baltos Lankos”, vertė Ingeborga Elena
Ketvirta Fabiano Risko serijos dalis. Ir jei pirmos trys man tikrai labai patiko ir galėjau statyti į kietesnių detektyvų lentyną, tai šioji nuvylė. Smarkiai. Šiaip jau manau, kad turėtų būti įspėjimas, jog po 544 puslapių nebus atsakymų ir reikės laukti tęsinio. Aš tokiais atvejais net nelaikau knygų atskiromis serijos dalimis, manau, kad tai tiesiog tas pats detektyvas padalintas į du leidinius. Nervina.
Antra, tai visko čia buvo per daug. Trys ar keturios, ar net daugiau visokių tyrimo linijų, kurios nebuvo vienodai įdomios, visos tarsi palaida bala. Negaliu autoriui išsakyt pageidavimų, bet tiesiog man pasirodė, kad siužetas per daug ištaškytas, per daug šokinėjama, nė viena problema daugiau nepaplėtojama, o pabaigos nebuvimas nenudžiugino. Gal čia marketingo triukas, mol pirksi kitą dalį, norėdama sužinoti, kaip ten viskas baigėsi. Bet gi kol išleis, tai mano smalsumas bus priblėsęs.
Leidyklos dovana
Vertinimas: 2/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.96
1463(56) Unė Kaunaitė 2084
Išleido “Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla”
Per knygų mugę atkreipiau dėmesį į šį kūrinį, bet vėliau išgaravo iš galvos. Rinkdamasi iš gana ribotos pasiūlos, ką gi klausyti darbo metu aš Audiotekoje atradau šią lietuvišką distopiją, atsiminiau, kad buvau susidomėjusi ir su džiaugsmu įsijungiau. Ir patiko!
Mačiau Goodreads buvo pažerta kritikos, kad bando aprėpti daug temų, kad paviršutiniškai, bet kažkaip mano akimis per daug nenusileido visoms gerai žinomoms distopijoms, kurios irgi nėra tobulos.
Pagrindinis veikėjas – Kajus, dirbantis psichologu. Jo darbas yra pasikalbėti su tais, kurie nusprendė nusižudyti ir duoti leidimą arba bandyti atkalbėti. Dažna priežastis, kodėl žmonės nori atimti sau gyvybę – beprasmybė, nereikalingumo jausmas virtualiame gyvenime, kur iš jų darbą atima dirbtinis intelektas.
Autorė daug kalba apie dirbtinio intelekto įtaką netolimos ateities pasauliui. Ir man patiko, kad ji rodydama trūkumus primygtinai nepiešė visko tik neigiamai. Pvz., aš ir šiaip gyvenime esu team AI, bet jei reikėtų remtis tik šiuo romanu, vistiek tokia išlikčiau, nes pliusų man matosi daugiau nei minusų.
Galima rasti prie ko prikibti, tik man nesinori, nes iš tiesų, atvirai, niekuo neerzino.
Vertinimas: 5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.79
1464(57) Jakob Wegelius “Žudiko beždžionė”
Išleido “Aukso žuvys”, vertė Raimonda Jonkutė
Turiu aš šią knygą savo lentynoje jau senokai. Ir ne kartą varčiau nuostabias iliustracijas. Bet vis neprisiruošiau skaityti, o va klausyti buvo taip faina, kad net trukdė dirbti. Kažkada minėjau, kad knygų klausau tik garsiai, tik namie, kai būnu viena. Tai įsijautusi į beždžionėlės nuotykius aš negalėjau net į parduotuvę išeiti. Man reikėjo dar ir dar skyrelio.
Vaikystėje tokias nuotykių knygas ryte rijau ir ši būtų tapusi viena mėgstamiausių. Tai detektyvinė istorija apie draugystę. Romanas skirtas jaunesnei auditorijai, bet manau neturi amžiaus cenzo, kaip ir kokios Žiulio Verno knygos.
Salė Džouns – gorila. Ji nemoka kalbėti, bet moka rašyti, skaityti ir taisyti dalykus: variklius, armonikas, lėktuvus. Kai jos draugas kapitonas Šefas neteisingai apkaltinamas žmogžudyste ir pasodinamas į kalėjimą, ši beždžionė neriasi per galvą, keliauja per pasaulį ir ieško būdų įrodyti jo nekaltumą. Nuo Lisabonos iki Indijos. Nuo mažų kambarėlių iki maharadžos rūmų. Nuotykiai ir pažintys! Ir taip smagiai Salė Džouns nevaidina drąsuolės, daro ką gali, myli kaip moka. Rekomenduoju!
Vertinimas: 5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.28
1465(58) Barbara Kingsolver “Demonas Variagalvis”
Išleido “Balto”, vertė Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė
Pradžia buvo ohoho! Koks rašymo būdas, koks puikus vertimas! Demonas Variagalvis – vaikis gimęs apšnerkštoje priekaboje. Narkomanė motina greit miršta, o Demonas mėtomas per įvairias globėjų šeimas, niekam jis nerūpi, jį išnaudoja, kas tik netingi.
Šiaip istorija nešokiravo. Man tas gyvenimas nepritekliuje, sunkus vaikų darbas yra gana tiesiogiai pažįstamas. Tai ką Demonas patyrė ūkyje ar rūšiuodamas šiukšles kažkaip nepasirodė blogiau nei mano pačios vaikystės darbai. Galų gale bičas turi konkurentų. Toli gražu iki patirčių, kurias teko ištverti “Mažo gyvenimo” herojui. Bet nelyginkim, juk autorė per jo istoriją pavaizdavo visą valstiją.
Mane žavėjo pasakojimo būdas. Taip, kaip autorė valdo tekstą. Visgi paskutiniame trečdalyje lengvai tariant – nusibodo. Nuo pat pradžių buvo aišku, kad nebus čia jokio happy end’o ir tiesiog reikia išklausyti istoriją iki galo. Tik toks jausmas, kad autorei nebeužteko staminos išlaikyti tą žavų, sarkastišką kiek atsainų stilių ir į pabaigą viskas tapo tiesiog eiliniu pasakojimu apie sulaužytus žmones ir JAV realybę.
Leidyklos dovana.
Vertinimas: 3.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.5
1466(59) Sophie Kinsella “(Ne)Tobulas mano gyvenimas”
Išleido “Jotema”, vertė Violeta Meiliūnaitė
Kinsella visada buvo mano guilty pleasure. Daug jos knygų skaičiau tyliai pakikendama. Net ne vieną kartą. Ir pamačiusi, kad pasirodė nauja – pirkau pirmai progai pasitaikius. Tiesa, wtf čia per viršelis? Alio, dvimpirmas amžius, jame ir veiksmas vyksta, tad kodėl iš viršelio skambina devymdevinti? Ir prie ko čia tas skėtis iš viso?
Na, o istorija kiek nuvylė. Pagrindinė idėja visai faina: tam, kad siektum savo svajonių, visai nebūtina nustoti džiaugtis tuo, ką turi. Bet, o kur kinseliškas šmaikštumas? Kodėl Jojo Moyes, pasisakiusi ant viršelio, svaigo iš juoko? Man regis jau išaugom iš to amžiaus, kai juokinga jei kas pargriūna ir įkrenta į mėšlą?
Nebuvo taip jau blogai, bet statyčiau už ghost writter’io darbą.
Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.81
1467(60) Gina Viliūnė “Imperatoriaus meilužė”
Išleido “Alma Littera”
Nesirinkčiau aš knygos nei tokiu viršeliu, nei tokiu pavadinimu. Bet ir vėlgi, tai buvo audio formatas, pasiūla menka, o Ginos Viliūnės istoriniai romanai bei Tamošiūnaitės-Budrės įgarsinimai man patinka. Ir visai netikėtai įtraukė. Nesu pasikausčiusi istorijoje, tad džiaugiausi galimybe susipažinti su vienu kitu žymiu veikėju, kad ir ta pačia Sofija Tyzenhauzaite.
Pasirodo, kad tai viena pirmųjų mūsų šalies rašytojų moterų (kūrė prancūziškai), o jos raštų galima net ir šiandien įsigyti. O ir šiaip Sofija buvo pralenkusi laiką ir gana netipinė turtinga panelė. Niekada nekrito į akį.
Autorė šiek tiek pasidomėjo ir sukūrė smagų istorinį meilės romaną. Ir minusu, ir pliusu tampa gausūs aprašymai. Man jų per daug, bet faktas, kad padėjo susikurti vaizdą, kaip XIX amžiuje gyveno aukštuomenė, ypač Lietuvą mindant tai Napaleonui, tai Rusijos carui.
Čia istorinis romanas, tad intrigos nerasite, galite paskaityti wiki apie Sofiją ir žinosite kaip kas. Bet veikėjų portretai sukurti kokybiškai ir man, miegojusiai per istorijos pamokas ir svajojusiai, kad greičiau prasidėtų matematika, visai smagus formatas susirinkti daugiau konteksto apie mūsų šalį.
Vertinimas: 3.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.96
Veni Vidi Facebook
Veni Vidi Instagram
Veni Vidi Knygos Facebook
Veni Vidi Knygos Instagram
Gintare
Ačiū už apžvalga, patiko kaip visada 🙂 sąraše nei vienos mano skaitytos knygos, bet ir pagal tavo taikliais apžvalgas, viskas aišku, kaip ten su jomis 🙂 . Labai prajuokino pastaba apie devymdevintus. Gal prieš 20 metu buvo toks žurnalas Top girl, tai foto knygos viršelio foto atrodo iš ten ir paimta :D. Aš dabar bandau įveikti knyga Šaltinis, toks senovinis perliukas, bet į LT kalba tik prieš metus išleido.