Jau iš ankstesnio mano įrašo galėjote suprasti, kad mėnuo buvo labai aktyvus, tad natūraliai – šiek tiek mažiau skaitinių. Beje, kadangi baigėsi pirmas pusmetis, tai galiu pasidžiaugti, kad iš esmės mano skaitymo tempas labai stabilus. Šiais metais perskaičiau 47 knygas. Birželio sąskaitoje – šešios knygos.

Viena – lietuvių autorės. Viena elektroninė, dvi – dovanotos leidyklos. O dabar apie kiekvieną trumpai.

1449(42) Sarah J. Maas “Stiklo sostas”

Išleido “Alma Littera”, vertė Jovita Liutkutė

Maginė fantastika – vienas mėgstamiausių mano žanrų, o autorė jau buvo pažįstama iš dvarų serijos. Apskritai labai džiaugiuosi, kad “Alma Littera” (ir ne tik!) ėmėsi leisti daugiau tokių knygų. Gal visgi nėra taip jau skaitytojams neįdomu, kaip sakyta anksčiau?

Taigi, grįžkime prie “Stiklo sosto”. Sukurtas pasaulis man pasirodė įdomus, bet kitur – nuobodžiavau. Anotacijoje perskaičiusi, kad pagrindinei veikėjai teks dalyvauti žudikų žaidynėse, aš iš autorės tikėjausi bent jau kažko ne mažiau nei “Bado žaidynės”. Bet gi ne. Pačių varžybų tebuvo epizodai. Tiesiog ilgai ir nuobodžiai nieko nevyko, anei kažkokių šmaikščių dialogų, meilės intrigėlių… Net nežinau, kad paskatino imtis kitos dalies. Gal autorės vardas ir tai, kad atsiliepimuose kitos knygos giriamos labiau?

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.18

1450(43) Sarah J. Maas “Vidurnakčio karūna”

Išleido “Alma Littera”, vertė Jovita Liutkutė

Pirmą pusę knygos galvojau, kad su šia dalimi ir baigsiu seriją. Tačiau nuo vidurio pagaliau įsijaučiau. Gal ir veiksmo atsirado. Gal ir veikėjai gyvesni pasidarė. Tai iš “nebeskaitysiu” perėjau į fazę, kad laukiu vertimo. Jei būtų labai labai užkabinę – pirkčiau anglišką, bet dabar gi ramiai palauksiu lietuviškos ir tikrai skaitysiu. Beje, atsiliepimuose jau prisiskaičiau, kad nereikia tikėtis aštrių pipiriukų, kaip Acotar serijoje. Čia daugiau epinis reikalas.

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.36

1451(44) Emily Henry “Aš, tu, atostogos”

Išleido “Baltos lankos”, vertė Irma Šlekytė

Jau skaičiau vieną šios autorės knygą ir ji man paliko geresnį įspūdį. Ir man net sunkoka įvardinti, ko pristigo pastarajai. Atrodo gavau visus svarbiausius elementus. Gi ir veikėjai faini, ir dialogai jų šmaikštūs ir situacijos smagiai sustatytos. Tačiau kartais atrodo autorė persistengia siekdama natūralumo. Pradžioje knygos pilasi laisva kalba – kompas, telefas, – bet į pabaigą visa tai kažkur dingsta ir grįžta į tvarkingo kalbėjimo vėžes. Paliečiamos patyčių mokykloje temos, bet taip paviršiuje, kad nespėji net empatijos iš stalčiuko išsitraukti.

Ir ši knyga mainėsi. Iš visiškai nepatrauklios peraugo į “tokia gal ir nieko”.

Leidyklos dovana

Vertinimas: 3.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.87

1452(45) M.W. Craven “Dead Ground”

Greitai išleis “Sofoklis”

Jau ketvirta dalis apie Vašingtoną Po! Ir man ši serija labai patinka. Nėra tų detektyvų tiek daug, kurių naujų dalių taip laukčiau. Šį kartą Po su savo drauge Bredšou “pakviečiami” tirti keistos žmogžudystės. Tyrimo “užsakovas” – MI5 aka britų slaptoji tarnyba aka šnipų kontora. Tai čia savaime suprantama, kad tirti bylos pasikviečia, bet tuo pačiu ir pagalius kaišo, nes gi net nuo policininkų reikia slėpti visokius dalykėlius. Tik va, kad su Po taip nepažaisi. Kaip suprantat – bus įdomu!

Kadangi aš mėgstu visą seriją, tai per daug nesigilinu ar ten viena dalis labiau patiko už kitą, ar panašiai. Tiesiog geri detektyvai, įdomūs veikėjai, faini tarpusavio ryšiai. Imkit ir skaitykit.

Vertinimas: 4/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.37

1453(46) Ilona Madelaine “Nuodas”

Išleido “Balto”

Kažkada paklausiau instagrame žmonių, kokia buvo geriausia pastaruoju metu skaityta knyga. “Nuodas” dominavo. Rimtai. Galvojau, gal trolina mane žmonės, nes aš apie tokią knygą net nebuvau girdėjusi. O juk apie kažką super gero, kaip pvz., “Moneta ir Labirintas” kažkur kažkaip nugirstu, net jei ir nesidomiu.

Per Joninių savaitgalį pamačiau šią knygą pas mamą, tai sakau, kad gi štai proga įsitikinti jos gerumu. Imu! Ir iš karto užbėgu už akių sakydama, kad jau buvau pasidomėjusi ir žinojau, kad čia erotinis romanas. Ir į tokius nespjaunu, esu skaičius ir pempilkų ir kitokių. Todėl vertinu ne kažkokios superwow literatūros kontekste, o žanro rėmuose.

Na ir va. Toks viduriukas. Kaip meilės romanas – so so, nieko blogo pasakyt negaliu. Kaip erotinis? Kažkaip juokingai man skamba lietuviška erotika, nepykit. Pagrindimo neturiu. Tiesiog skaitant apie visokius pulsavimus norėjosi prunkščioti. Nežinau, ką užsienio rašytojai daro kitaip. Nors ir tie kartais per daug į rožių žiedlapius gilinasi.

Bet štai, kas mane iš tiesų erzino, tai lietuviško kaimo romantizavimas. Jau ten ir kombainininkai, ir vietinės babytės – nors prie širdies dėk. Visi laumėm velniais persirengę medžiagas tik dažo, menais tik užsiima, pirtys tik ritualinės, ach ir och. Teko va man pernai vasarą dvi savaites lietuviškame kaime praleisti. Aha, kiaušiniai ir agurkai patys atsirasdavo ant palangės. Bet tuo pačiu ir nuo ryto iki vakaro degtinėlę pilantys kaimynai, ar šiukšlynai už tvartų. Jokių vaidilučių, mažai tos romantikos, nebent Rumšiškių muziejuje gyveni 😀

Vertinimas: 3/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 4.45

1454(47) Cate Quinn “Juodosios našlės”

Išleido “Baltos lankos”, vertė Viktorija Uzėlaitė

Labai savotiškas romanas. O gal trileris? Juk yra žmogžudystė, tyrimas, net gyvybės ir mirties drama istorijos kulminacijoje.

Mormonų gyvenimas ir daugpatystė – temos, kurios mane čia patraukė, net wiki teko šauktis į pagalbą. Juk nieko apie mormonus nežinojau, išskyrus tai, kad kostiumuoti berniukai nešioja tikėjimo žodį. Bet gi va, pasirodo JAV visas miestas beveik vien mormoniškas, o poligamai – šio tikėjimo fundamentalistai.

Trys žmonos ir nužudytas jų vyras. Katra kalta? Net ne šis klausimas įdomiausias, o šių moterų santykių dinamika. Draugės, seserys ar priešės? Kodėl visos savo noru sutiko su tokia santuoka?

Mano skoniui ši knyga vos per daug ištęsta. Šiek tiek per daug laiko skirta sektai iš kurios išsilaisvinusi viena žmonų. Nors viskas apie Komuną kėlė smalsumą, mane erzino, kad paveikslėlis kurtas iš atsiminimų ir sapnų fragmentų. Nemėgstu tokių detalių knygose.

Tačiau visumoje tai tikrai įsimenamas romanas.

Leidyklos dovana

Vertinimas: 3.5/5, Goodreads vertinimas įrašo dieną – 3.72