Elektroninės skaityklės jau nebėra prabangos prekė. Įrenginį galima nusipirkti už keturių penkių naujienų lentynose besipuikuojančių romanų kainą. Sulaukiu daugybės klausimų ar verta pirkti elektroninę skaityklę. Pati turiu senučiuką skaitlį. Vieną pirmesnių. Jo ekrane perskaičiau daugybę knygų, todėl drąsiai galiu vardinti pliusus ir minusus.
Pastaba: elektroninės skaityklės nėra vien tik “Kindle”. Yra ir daugybė kitų gamintojų įrenginių. Pliusus ir minusus vardinsiu tik tų e-knygų, kurios turi elektroninio rašalo ekranus, tai yra iš esmės pritaikytos tik knygų skaitymui.
Elektroninės knygų skaityklės pliusai:
- Į vieną gana nedidelį įrenginį telpa gausybė knygų.
Įsivaizduokite, kad važiuojate į kelionę. Gulėsite prie Juodosios jūros, mėgausitės saule ir svajosite apie meilės romaną. Tikrą, arba tik knygos puslapiuose. Bet romano neturite. Tikro, nes nepasitaikė su kuo. Knygos, nes netilpo į lagaminą. Visos elektroninės knygų skaityklės puikiausiai tilps į rankinę. O į įrenginį sukišite tiek knygų, kad per atostogas tikrai nespėsite perskaityti. Ypač jei pasitaikys tikras meilės romanas. Netelpa knygos? Naudojate netinkamą formatą, greičiausiai piratinę PDF versiją.
- Įrenginys atsimena, kurioje knygos vietoje baigėte skaityti.
Jokių nuolatos pasimetančių skirtukų ar sulankstytų knygos kampų. Net jei meilės romaną skaitysite vakare, o filosofijos veikalą – ryte, skaityklė pati žinos kurioje vietoje atversti abi knygas.
- Daugelis elektroninių skaityklių turi žodynus, dažniausiai anglų kalbos.
Nusprendėte patobulinti anglų kalbos žinias? Knygų skaitymas puiki priemonė. Tačiau tikrai vargina tai, kad kai kurių žodžių tenka ieškoti popieriniame žodyne. Su e-knyga kiek paprasčiau. Mano turimoje skaityklėje tereikia du kartus bakstelėti nežinomą žodį ir ekrane atsiverčia išsamus paaiškinamasis žodynas.
- Elektroninis skaitlys yra gerokai lengvesnis už daugelį knygų.
Knygynuose karaliauja trijų, keturių ar net penkių šimtų puslapių knygos. Jos sveria daug. Tris jau sunku panešti. Per išpardavimus į knygyną tenka vestis vergą. Nepaisant to kiek knygų viduje talpins elektroninė skaityklė, ji visada svers tiek pat.
- Elektroninėse skaityklėse galima keisti knygų šrifto dydį.
Didelis šriftas, dideli tarpai tarp eilučių – tai naujieji leidyklų triukai leidžiantys išpūsti knygų kainą. Ne ką geriau ir su kišeniniais leidiniais, čia jau sunku įžiūrėti tekstą. Išsigelbėjimas – elektroninės skaityklės! Vartotojas pats gali keisti raidžių dydį kada tik jam patinka.
- Patogu išsisaugoti patikusią citatą.
Vienas bjauresnių dalykų yra popierinės knygos braukymas. Neskolinu jų braukantiems žmonėms ir erzinuosi tokią parsinešusi iš bibliotekos. Įdomios citatos kitiems žmonėms visai neįdomios man. Daugelis pasibraukia sakinius, vėliau juos nusirašo į savo saugyklėlės. Elektroninėje skaityklėje viskas greičiau ir paprasčiau. Pasižymi reikiamą tekstą, nusikopijuoji, išsisaugai, vėliau perskeli į savo kompiuterį. Rojus tinginiams.
- Elektroninės knygos nesidėvi.
Skaitymo įrenginiai dėvisi, bet jo turinys tikrai ne. Nusipirkę elektroninę knygą ją skaityti galėsite visą gyvenimą. Tuo tarpu popierinė knyga gali neišgyventi nelaimingo apliejimo kava.
Elektroninės knygų skaityklės minusai:
- Nedidelis lietuviškų (legalių!) knygų pasirinkimas.
Mūsų knygų leidyklos dar bijo inovacijų. Jiems atrodo, kad apvogs, apiplėš, nepirks, bus baisu. Tie kurie drįsta, pagamina knygas už tokią pačią kainą, kaip ir popierinės. Jei labiau mėgstate skaityti angliškai ar kitomis kalbomis, tai šis minusas negalioja. Amazon parduotuvė pasiūlys tūkstančius nemokamų knygų, o ir mokamų knygų pasirinkimas toks, kad per gyvenimą neperskaitysite.
- Išsikrauna baterija.
Įrenginiai su elektroninio rašalo ekranais naudoja mažai energijos. Vienu įkrovimu perskaitysite kelias knygas, tačiau energija anksčiau ar vėliau išsenka. Labai nepalanku jei tai nutinka kelionėje ar viduryje įdomios knygos. Bum! Ir kaip seriale. Laukite kitos serijos.
- Kontrastas ir mirgėjimas verčiant puslapius.
Elektroninio rašalo ekranai sukurti taip, kad kuo mažiau vargintų skaitytojų akis. Jie nešviečia, o atrodo panašiai į knygos puslapį. Visgi daugelyje įrenginių kontrastas yra per mažas ir jei norite komfortiškai skaityti reikės gero apšvietimo. Versdami kiekvieną puslapį turėsite susitaikyti su mirktelėjimu. Jis iš pradžių erzina.
- Atspindžiai.
Tai dar vienas erzinantis dalykas. Elektros lemputė, langas ar kitas šviesos šaltinis sukuria atspindžius ekrane. Jų gerokai mažiau nei kompiuteryje, tačiau vistiek yra.
Pastaba: net neabejojau, kad naujensi įrenginiai su šia bėda jau tvarkosi, gavau ir patvirtinimą, tad vienu minusu ateityje bus mažiau.
- Trapumas.
Elektroninę skaityklę reikia saugoti daug labiau nei paprastą knygą. Jos nepaskaitysi vonioje – sušlaps, nenumesi nuo stalo – suduš, nenusineši į smėlėtą pajūrį – rizikuosi sugadinti.
- Neturi tikros knygos dvasios.
Elektroninių knygų mylėtojai gal ir nesutiks su tokiu minusu, bet jis labai svarbus nes vis dar atbaido daugybę žmonių. Skaitytojai mėgsta knygos kvapą, verčiamo puslapio šiukšdėjimą, skirtukus ir vizualinį vaizdą to kaip plonėja dar neperskaityta dalis.
- Elektroninių knygų negali skolinti ar parduoti.
Tai nėra neįmanoma, bet paprasčiausiai nelegalu.
Pastaba: pasirodo kai kurių įrenginių savininkai visgi gali dalintis knygomis.
Išvados
Išvadų nėra. Yra tik pliusai ir minusai 🙂