Jau pusantrų metų gyvename su covid-19 pandemija, per kurią buvo visko. Vienas karantinas, atokvėpis, kitas karantinas, galiausiai miestų uždarymas, kuomet kelis mėnesius negalėjome judėti net Lietuvos ribose. Prisipažinsiu, žiema buvo sunki, pavasaris šaltas ir atėjusi vasara kažkokiu išganymu netapo. Į turkijas ar graikijas mes ir taip nevažiuojame, o tipinė kelionė motociklu vis dar skamba neįmanomai. Tad lieka ir toliau dirbti dirbti dirbti bei laukti geresnių laikų. Tačiau darbas iš namų žiemą, pavasarį ir net vasarą jau varo vėžį. Tos pačios keturios sienos nusmugdo bet kokį ūpą po darbo nuveikti dar kažką įdomaus, o dirbti ir ilsėtis tame pačiame kambaryje nebemokam. Todėl mūsų gyvenime atsirado naujadaras – workcation.

Kas tas workcation?

Lietuviškai ir pažodžiui turbūt būtų darbostogos? Darbas+atostogos. Derinti atostogų laiką su nuotoliniu darbu tampa vis populiariau. Vis daugiau žmonių įsidrąsina tapti skaitmeniniais klajokliais. „Wi-Fi“ leidžia dirbti nuotoliniu būdu iš bet kur. Seniau tai buvo įmanoma tik vadinamiesiems freelancer’iams, kuriuos sutikdavome kavinėse. Šiandien pandemijos dėka daugybė darbo vietų persikėlė į namus. O jei gali dirbti iš namų, tai gali dirbti ir iš miško.

Kokia nauda iš vietos pakeitimo? Kur čia tos atostogos?

Dirbti juk šiaip ar taip reikės. Namie patogus darbo stalas, greitas internetas, o ką miške? Papildomas vargas.

Tačiau prisiminkite visus tuos kartus, kada plušėjote, rašėte ataskaitas, kūrėte tekstus ar kodus, o mintyse galvojote, et kaip norėčiau dabar būti ant ežero kranto… Bet gi galite!

Galite būti ant ežero kranto, vietoje kavos pūkštelėti į vandenį ir atsigaivinti, o kai baigsite darbus, nebereiks kovoti su tinguliu „nebenoriu niekur važiuoti, einu miegoti“, nes jūs jau būsite prie ežero/miške/prie jūros ar kur tik norite. Toli nuo namų ir rūpesčių – atostogų režime.

Kokie tokio darbo trūkumai?

Naudą jau aptariau, o kiekvienas gali rasti ir daugiau. Tačiau yra ir trūkumų.

Reikia investicijų patogiai darbo vietai. Miške kanda uodai. Ne visi gali susidoroti su produktyvumo iššūkiais. Pamenate rašiau apie produktyvų darbą namuose ir kas trukdo tą sėkmingai daryti? Žinokit apsistojus pajūryje tikrai kartais norisi dažniau ledus laižyti nei tekstus rašyti. Tačiau man visada padeda terminai. Reikia padaryti ir darau. Tačiau per petraukėles pasirąžyti medžių apsuptyje yra kur kas smagiau, nei nusibodusiuose namuose.

Kyla ir kitokių iššūkių. Ne visur yra interneto ryšys, ne visur ramu, ne visur gausite priėjimą prie vandens, jei toks jums aktualus.

Kur mes darbostogavome?

Porą dienų dirbome Trakų kempinge „Slėnis“. Tuo metu buvo dar „ne sezonas“, tad iš esmės svečiavomes tik mes ir pora kemperių. Čia veikė geras internetas, naudojome kempingo elektrą. Trūkumų jokių.

Dvi dienas dirbome tiesiog miške, Varėnos rajone, ant Ūlos upės skardžio. Turėjome savo elektrą ir internetą. Trūkumas, kad per sudėtinga nusileisti maudytis ir daug uodų.

Šią visą savaitę dirbame iš Šventosios kempingo, kuriame esame jau ne kartą apsistoję tiek su palapine, tiek kambariuose. Kaina čia gana aukšta, klientus atsirenka, tad ramu, švaru ir pats miestelio pakraštys, tad nėra viso to balagano. Iki jūros 120 metrų, šiandien tikrinau gūglėje 🙂 Internetą naudojame savo, elektrą kempingo. Trūkumas yra tik 35+ laipsnių karštis, bet kadangi namuose kondicionieriaus neturime, tai ten būtų taps pats. Privalumas – pajūrio oras ir galimybė pabraidžioti (maudytis kažkaip ne man, bent jau ne viešuose paplūdimiuose).

Kokios įrangos mums prireikė patogiam darbui ir poilsiui

Žinoma, poilsis čia svarbiausias, kitaip koks tikslas darbostogauti, tad privalo būti patogu. O dėl patogumo be įvairių buitinių smulkmenų, tokių, kaip drabužiai, kosmetika ir t.t. mūsų inventorių sudaro tokie dalykai:

Didelė keturvietė palapinė, kurios miegamoji zona užtamsinta, todėl gera miegoti: niekada nežinai, kad jau rytas atėjo 🙂
Pripučiamas čiužinys.
Pagalvės, tos pačios, kurios namuose.
Miegmaišiai.
Patogios kėdės čilinimui.
Stalas.
Patogios kėdės darbui.
Tentas pavėsinei pasistatyti.
Saulės baterijos ir akumuliatorius. Mūsų elektros poreikis: du nešiojamieji kompiuteriai, interneto įrenginiai, telefonai, drono baterijų krovimas.
4G routeris ir neriboto interneto „Pildyk“.
Maisto gaminimo įranga.
Elektros rozečių adapteris, reikalingas kempinguose.

Na ir žinoma, pats maistas, patogūs drabužiai, apsauga nuo saulės ir visa kita.

Man dar reiktų kažkokio lipduko nuo atspindžių kompiuterio ekranui 🙂

Visgi, be tam tikrų dalykų galima išsiversti, pvz., miegoti viešbučiuose/nameliuose ar iš viso kažkur važiuoti be nakvynės. Naudotis „Wi-Fi“ iš savo telefono ir t.t. Daug kas gi naudojant prašmatniuosius MAC, kurių baterijos turbūt laiko kelias dienas, tai nė elektros neprireiks.

Darbostogos „necivilizuotoje“ vietoje priverčia gamintis maistą, pasidaryti normalesnę pietų pertraukėlę, nes jau esame įpratę per kelias minutes sukimšti, ką maloniai pristato Wolt’as ir toliau šokti prie kompiuterių. Panašu, kad ir kavos išgeriame kiek mažiau, nes ją reikia virtis, kai tuo tarpu namie įmeti kapsulę, paspaudi mygtuką, išmeti kapsulę. Tad kiekiai jau buvo nesveiki.

Tikiuosi mano tekstas įkvėpė apgalvoti galimybę paįvairinti darbo vietas. Bent jau išeiti į balkoną ar kiemą. Pvz., kai nuvažiuojame pas mamą, man labai patinka padirbėti lauke, bet ji pati to nelabai propaguoja. Daug kas taip užsisukę rutinoje, nė nepagalvoja, kad turime laisvę atsitraukti nuo darbo stalo.

Na, o jei kils klausimų apie techninę dalį, ar šiaip bet kokių, mielai atsakysiu 🙂


Apie visus įrašus iš karto sužinosite  Facebook’e; daugiau kasdienybės ar užkulisinių minčių – Instagram’e.

Ir visada laukiu laiškų, pastabų, idėjų bei pasiūlymų, kontaktų skiltyje nurodytais adresais.