Blogai mirė. Blogai – jau vakar diena. Jei atvirai, tai tokias frazes girdžiu jau daug metų. Pirma rimtesnė laidojimo banga buvo, kai atsirado socialiniai tinklai. Nes žinot, kažkada gyvavo pasaulis be feisbuko ir tuo metu jau buvo tinklaraščiai. Skamba tarsi iš maginės fantastikos, ar ne? O po to vis laidoja ir laidoja. Dabar gi dėl influenserių socialiniuose tinkluose suklestėjimo. O jūs ateinat ir skaitot, bendraujam, pasiguodžiam, pasidžiaugiam. Tad šiandien norėjau papasakoti, kokia nauda iš blogo. Tiek apskritai, tiek man asmeniškai.

Ar iš blogo galima uždirbti, arba materiali nauda

Pinigai ir uždarbis, žinoma, visiems labai įdomi tema. Tik apie ją niekas nekalba. Ir tai suprantama. Pasigirsi, kad uždirbi – pavydės. Pasiguosi, kad neuždirbi – sakys, kad nevykėlė. Pasakysi, kiek uždirbi, tai vieniems bus mažai, kitiems daug, tretiems pasufleruosi, kiek save įkainuoti. Daugeliui pradedančiųjų blogerių labai rūpi ar iš blogo įmanoma užsidirbti. Kažkokio konkretaus atsakymo nėra, nes jei blogo dėka pradedi kažkokį pelningą, bet savarankišką projektą, tai atsakymas teigiamas ar neigiamas?

Kaip iš blogo galima užsidirbti tiesiogiai?

Pirmas variantas yra straipsniai, už kuriuos kažkas sumoka. Tai yra, pavyzdžiui, produktų apžvalgos ar tekstai su nuorodomis į parduotuvę ar paslaugų pardavėją. Ar mano tinklaraštyje yra tokių straipsnių? Taip, gana nedaug, nes aš nemoku savęs parduoti. Esu autorė, ne vadybininkė. Ir dėl to, tikrai rašau atvirai, norinčių reklamuotis eilės nesirikiuoja, ir dėl to, kad toli gražu ne kiekvienas produktas man priimtinas. Jei matau, kad nepatiks, kelia abejonių kompanijos etika, priemonių kilmė, jei tai tinklinis marketingas, ar šiaip matau, kad ne mano pupos – neapsiimu.

Aš viską perleidžiu per savo prizmę, viską bandau pati, tad būtų tiesiog nemalonu dirbti su tuo, kas nedžiugina. Kokia būtų prasmė, kai esu hedonistė ir nemėgstu daryti su to, kas nepatinka ir gal dėl to, pas mus namuose tiek dulkių 🙂

Koks mano įkainis? Nuo daug ko priklauso, bet standartiškai 60-80 EUR už įrašą. Ar aš parduodu savo nuomonę? Ne. Parduodu galimybę atsidurti bloge, kurio SEO rodikliai geri, kuris rašomas jau daugiau nei 10 metų ir visi įrašai lengvai randami „Google“.

Kaip viskas vyksta? Taip pat, kaip su bet kokiu kitu tekstu. Gavusi produktus aš juos fotografuoju, bandau (ne mažiau nei 3 savaites), parašau tekstą, nusiunčiu nuorodą užsakovams, jei jiems patinka, išrašau sąskaitą sutartai sumai ir gavusi apmokėjimą tekstą paskelbiu. Jei užsakovams nepatinka… Aha, galvojat, kad pakeičiu savo nuomonę, bet ne. Teksto tiesiog neskelbiu, tai sutariame nuo pat pradžių. Ar taip yra buvę? Tikrai taip! Nes, kaip minėjau, aš parduodu ne nuomonę, tai yra savo reputaciją, o darbą, laiką ir eterį daug metų puoselėjamame bloge. Nauda kompanijai yra kur kas didesnė nei man, nes net ir po 3-4 metų kai kurie produktai nuolat gūglinami, sulaukiu begalės užklausų ir klausimų.

Kuo tokie įrašai skiriasi nuo tiesiog PR produktų atsiliepimų? Ar mano pačios pirktų produktų atsiliepimų? Niekuo. Tik tiek, kad dovanėlių ar pirkinių aš neįsipareigoju apžvelgti, nei laike, nei apskritai, nes to padaryti net neįmanoma, įrašų kiekis juk ribotas. Nebent kažkas itin patrauklaus pasitaiko.

Antras uždarbio variantas – reklaminiai baneriai. Žinoma, daug kas juos blokuoja, tačiau ne visi, o ypač ne telefonuose. Aš bloge rodau google reklamas. Jų įkainis kinta kas mėnesį ir nuo daug ko priklauso. Vidurkis – apie 1 doleris už 1000 parodymų, bet, pvz., paskutinį mėnesį google pakėlė mano tinklaraščio vertę iki maždaug 2,3 dolerių už 1000 parodymų. Tad per mėnesį už reklamas išeina 25-40 dolerių. Juos išmoka, kai pasiekiama 70 USD riba. Žinoma, kaip ir visos čia minimos pajamos, šios yra apmokestinamos.

Trečias būdas – affiliate nuorodos bei kodai. Apsiperkate per nuorodą ar panaudojate kodą, o aš gaunu procentėlį. Nuoširdžiai dėkoju, nes tai laikau padėka už rekomendacijas. Ką aš galiu pasiūlyti? WOLT kodą VENIVIDI, kurio naudos kinta. Kažkada suteikdavo 6 eurų nuolaidą, vėliau duodavo nemokamą atvežimą, dabar, berods, du kartus po 2.5 EUR.

WOLT naudos nėra tiesioginiai pinigai, kuriuos gali įsidėti į sąskaitą ir apmokėti šildymą. Tačiau gali parvalgyti. Ir tais laikais, kai siūliau 6 EUR kodą, aš nespėdavau sukauptų pinigėlių išleisti. Tai vienas įrodymų, kad šis blogas yra naudingas, nes užteko parašyti VIENĄ straipsnį apie WOLT ir visi tą kodą patys susirasdavo. Nereikėjo kišti ir kišti Instagrame, kur istorijos po paros dingsta, o highlight’uose visi pamiršta pažiūrėti. Vienas straipsnis. Ir google alkanuosius atvesdavo čia. Dabar, žinoma, tokios naudos nebėra, nes siūloma nuolaida mažesnė, nei ją turi kiti, o ir galiojo ji tik pirmam užsakymui, tad kažkada gi tų vartotojų skaičius nusistovi.

Dar vienas kodas, kurį galių pasiūlyti, yra iherb.com – MEJ139. Šis kodas suteikia 5 USD nuolaidą naujam vartotojui arba 5% nuolaidą senam. Atitinkamai gaunu ir aš.

Sukauptus rewards galima išleisti parduotuvėje, arba išsigryninti, kai pasieki 100 USD. Išsigryninusi esu ne kartą. Beje, pastaruoju metu, panašu, pirkėjai aprimo, nes bijo muitų. Tačiau manau, nusistovės tai, kad nuo jų nepabėgsi ir vėl visi pirks, nes net su papildomais mokesčiais – apsimoka.

Ihebr.com dabar muitus įtraukia į siuntimo išlaidas, tad jokio vargo pačiam nebus. Pvz., šiuo metu mano „kabančio“ krepšelio su keturiomis prekėmis siuntimas ir muitai per DPD kainuotų apie 10 EUR. Mintyse padalinu iš prekių kiekio ir pagalvoju, ar vis dar verta pirkti, jei prie kiekvienos jų prisideda 2.5 EUR? Taip. Tad gal nereikia tų muitų taip bijoti?

Dar naudojuosi svetaine Shopstyle, per kurią galima nuorodas į įvairias parduotuves, tokias, kaip Lookfantastic, paversti affiliate nuorodomis. Jei kažkas per tokią užėjęs nusiperka – kapsi procentukas. Nedidelis, tad išmokėjimo galima laukti beveik amžinai 🙂 Per keletą metų esu surinkusi gal 150 EUR.

Na ir ketvirtas uždarbio būdas yra materialus, bet ne piniginis. Tai yra įvairūs PR produktai. Kaip minėjau, aš neįsipareigoju apie juos rašyti, bet dažniausiai pati noriu, ypač jei apie save papasakoti siekia maži, nauji, įdomūs, lietuviški prekiniai ženklai, ar šiaip atsiranda intriguojančių produktų. Juk smagu išbandyti ir papasakoti įspūdžius.

Šiuo metu bendradarbiavimų kiekis smarkiai sunykęs, nes gi didžausias veiksmas vyksta socialiniuose tinkluose. Dar ir nustojau rašyti kasdienes apžvalgas, per mėnesį liko vos vienas tekstas apie kosmetiką. Gal net ir tiek per daug. Bet iš aktyviųjų laikų dar turiu tiek kūno-veido-plaukų priežiūros priemonių ir dekoratyvinės kosmetikos, kad galėčiau nepirkti laaaabai ilgai (aišku, prisiperku, nes esu smalsi ir šiaip malšinu stresą pirkeliojimais). Svarbu ir tai, kad rašau ne vien šį blogą, o knygų tinklaraštis atneša knygų. Tarkim į namus atkeliauja apie 60% naujienų, kurias noriu perskaityti, likusius 40% nusiperku ar išsimainau.

Nesutiksiu su dažna forumiečių nuomone, kad blogeriai kažką gauna už dyką. Visada sakau, taigi pasiimkit ir jūs, jei kažkas kažką už nieką dalina, kodėl neimat? 🙂

Blogo dėka esu išmėginusi įvairių PR priemonių, daiktų, paslaugų. Atradusi produktų, kuriuos ir pati noriai dabar perku.

Nemateriali nauda

Taigi, kaip matote, iš blogo uždirbti galima, bet tas uždarbis tik kišenpinigiai ir Lietuvoje nėra blogerių, kurie iš to gyvena, nors daug kas siekia. Yra tokių, kurie blogų dėka sukūrė visokių projektų, tapusių darbu, prekės ženklu arba persikėlė į soc. tinklus ir tapo influenseriais, ar dar kažkuo papildomai užsiima, kur įtraukiamas ir blogas, bet ne visai tiesiogiai. Gi net Užkalniui iš žąsų teko išeiti į portalus 🙂

Surašiau, kokią materialinę naudą neša blogas ir akivaizdu, kad jau daugiau nei 10 metų motyvuoja kažkas kitas. Kas?

Ir čia laikas pakalbėti apie asmeninę nematerialią naudą.

Blogas, tai būdas bendrauti. Aš mėgstu rašyti ir bendrauti su skaitytojais. Komentarai man yra džiaugsmas, tinklaraštis – platforma kurioje galiu išsakyti mane slegiančias mintis, paklausti patarimų, pasidalinti patirtimi, atradimais, papasakoti apie keliones. Tai labai daug. Iš esmės – pagrindinė priežastis, kodėl rašau. Terapija.

Tinklaraštis gali padėti užmegzti įvairių pažinčių. Tarkim, kad ir tai, jog su Gedu mes susipažinom per blogus ir pirmi kontaktai buvo komentarai po vienas kito įrašais. Tiek senasis blogas, tiek šis, tiek knygų man padėjo užmegzti įvairių draugysči: realių ir virtualių.

Tinklaraštis yra puiki terpė savireklamai. Juk kiekvieną mėnesį aš primenu apie atvirlaiškių parduotuves. Tai puikus ir nemokamas sklaidos būdas papasakoti apie savo projektus ar paslaugas.

Atvirukas iš favoritepostcard.com, autorius Eugeni Skoblikov

Blogo rašymas tobulina įgūdžius. Tekstas, nuotraukos, SEO – viską galima tobulinti iki begalybės. Tačiau tam reikia praktikos. Ir štai prašau, juk asmeninis tinklaraštis yra puiki galimybė eksperimentuoti. Bent man.

Aš čia išbandau, ką išmokstu domėdamasi, kaip veikia google algoritmai. Fotografuodama blogui esu daug žaidusi su įvairia technika. Be to, žmogus, kuris dirba rašydamas, turi turėti ir terpę, kurioje gali kurti savo malonumui, be rėmų, taisyklių įsipareigojimų, perdėtos baimės dėl klaidų. O kur dar proga išsibandyti visokius WordPress įskiepius, temas ir kitus dalykus, kurių gali prireikti dirbant.

Blogas gali tapti karjeros tramplynu. Šio tinklaraščio dėka buvau gavusi pasiūlymą rašyti tekstukus ekologiškų produktų parduotuvei. Bendradarbiavimas buvo trumpas, bet man visai smagus. Po to aš visą laiką galvojau, kad va norėčiau kažko panašaus dažniau. Taip pat esu rašiusi vienai kosmetikos parduotuvei blogo įrašus už kuponus, bet na, sutikite, toks atlygis tik treniruočių rašyti kitiems laukas ir kai iki soties prisiperki produktų – nebelieka motyvacijos.

Knygų blogo dėka man parašė jo skaitytoja (kaip ir aš – trilerių bei detektyvų gerbėja) ir pasiūlė bendradarbiavimą, kuris dabar yra mano pagrindinė veikla. Taigi, man nereikėjo siuntinėti CV ar atsiliepinėti į įvairius skelbimus, kažkas jau žinojo, kad štai yra tokia Salomėja ir gal gi jai būtų įdomus šis pasiūlymas.

Štai toks apibendrinimas: tiesiogiai iš blogo Lietuvoje gyventi beveik neįmanoma (skirtingai nei soc. tinklų), tačiau tinklaraščio kūrimas gali papildyti piniginę įvairiais būdais, o taip pat turi neišmatuojamą nematerialią naudą (patirtis, draugai, mylimieji, karjera, projektai, bendradarbiavimai).

O gal man prieštaraujate? Jei turite kitokių patirčių, būtinai pasidalinkite. Jei turite minčių, idėjų ar šiaip norite kažką parašyti, kad ir „aš čia buvau“ – irgi lauksiu :). Jei turite bendradarbiavimo pasiūlymų – visada mielai išklausysiu!


Apie visus įrašus iš karto sužinosite  Facebook’e; daugiau kasdienybės ar užkulisinių minčių – Instagram’e.

Ir visada laukiu laiškų, pastabų, idėjų bei pasiūlymų, kontaktų skiltyje nurodytais adresais.

#REKLAMA – tekste yra affiliate nuoroda.