Jei pastebite, tai tinklaraštyje bandau atrasti naujų temų, ne tik rašyti kosmetikos produktų apžvalgas. Ne ne, tikrai nekeičiu pagrindinės srities, tačiau iš skaitomumo, reakcijų FB ir kt. matau, kad tie mano šampūnai jums daug mažiau įdomūs, nei visa kita. Tiesa, man pačiai jie įdomūs, tad niekur nedings, kol neišblės mano susidomėjimas (negresia), bet tarpe kartais pakalbėkime ir apie kitus dalykus. Bloge atsirado mėnesinė knygų rubrika, kurioje aš jums paminiu kiek knygų buvo elektroninių. Šiandien pakalbėkime apie tai, kuo gi aš jas skaitau.

Elektroninė skaityklė ne pirmą kartą minima mano bloge. Aš jau esu rašiusi tekstą “Elektroninės skaityklės pliusai ir minusai”. Kviečiu jus ten pasiskaityti, nes tiek pliusai, tiek minusai, dar pakankamai aktualūs ir po penkių metų, na gal išskyrus atspindžius.

Na, o aš jau visus 5 metus draugauju su “Pocketbook”. Ir tiesą sakant, laikau save puikia ambasadore. Daugybė mano pažįstamų žmonių įsigijo PB. Buvo buvo ir neįsimylėjusių. Visiems geras nebūsi. Kažkam sugedo, kažkam baterija nelaikė, kažkas prie meniu nepriprato po kito įrenginio, tačiau dauguma džiaugiasi ir sėkmingai naudojasi. Mano vyras irgi turi savo “Pocketbook’ą”. Ir anyta. Taip apt Greta sakė, kad iš manęs sužinojo apie tokį prekinį ženklą ir įsigijo saviškę.

Ir jei jūs manote, kad ji taip ilgai tarnauja, nes guli lentynoje, tai klystate. Praeitais metais aš ja perskaičiau 42 knygas iš 87. Užpernai – 36 iš 76. Dar ankstesniais metais – 46 iš 87. Dar anksčiau – 30 iš 104, na o pirmaisiais – 10 iš 149, bet ne pilnus metus ją ir turėjau. Tad kaip matote, tai yra naudojamas daiktas ir tikrai ne iš tų, kur nusibos ir numesiu į kampą.

Beje, ne visi žmonės supranta kuo tos skaityklės skiriasi nuo planšečių. Viskuo. Tai yra įrenginys skaitymui. Ir nors dauguma šiuolaikinių turi internetą, neprinaršysite elektroninio popieriaus ekrane. Tai toks matinis, juodai baltas ekranas, kuriame informacija perpiešinėjama, tad naršymas yra juokingai lėtas ir nepatrauklus. Elektroninis popierius sukurtas taip, kad būtų kuo panašesnis į tikrą, nors mano senuko kontrastas nėra pats geriausias ir ekranas yra pilkesnis už baltos knygos puslapius.

Akis įrenginys vargina tiek pat kiek vargina popierinė knyga. Jis nešviečia, o net jei ir turi apšvietimą, šis visai kitoks nei įprastų ekranų. Pastarieji šviečia iš po ekrano apačios. Na, o skaityklėse  lemputės įtaisytos virš. Jos tiesiog apšviečia. Tai yra tas pats, kas knyga po skaitymo lempute. Labai smarkiai suvaldyti ir atspindžiai. Jei planšetės aš negaliu skaityti lauke, tai su skaitykle jokių problemų.

Aš žaviuosi ir prietaiso kompaktiškumu.

Visų tų knygų į kuprinę nesukiščiau, o štai į skaityklę galiu sudėti dar kelis šimtus.

Tai nėra mano pirmoji skaityklė. Anksčiau turėjau “Sony Reader”. Senukas tikrai nebuvo toks geras. Aš žinau, kad Lietuvoje labai populiarios yra “Kindle” skaityklės. Ir tikiu, kad jos tikrai turi savų privalumų. Tačiau, kai aš pirkau “Pocketbook”, legaliai “Kindle” dar nelabai kas Lietuvoje pardavinėjo, šie buvo brangesni ir aš net nesvarsčiau įsigijimo galimybės. Na, o dabar, kai jau paturėjau PB, tai kitko ir nebenoriu. Tiesiog.

Teisybės dėlei turiu pasakyti, kad mano senojo “Sony Reader” meniu buvo daug daug patogesnis, tačiau kiti “Pocketbook” pliusai nurungė senuką. Kokie? Tvarkymasis su PDF. Šiaip, PDF formatą skaito VISOS skaityklės. Tačiau ne visos puikiai. Pvz., mano senas “Sony” retą piratinį PDF (na tokį, kurį randame linkomanijoje ar kitur) rodydavo gerai.

>Lyrinis nukrypimas. Piratauti yra blogai. Ir karma yra kalė. Kai troleibuse iš jūsų ištrauks piniginę, prisiminkite visas pavogtas knygas, nelegalius windows ir filmus iš torentų. Tai yra tas pats. Nemoralizuoju, nes ir pati apsivagiu, tik primenu apie tą karmą.<

Tęsiu. Taigi, ką turiu omenyje sakydama, kad nerodydavo gerai? Visų pirma, dažname faile pamesdavo lietuviškas raides. Visų antra, tekstas griūdavo, pabirdavo, pvz., rodydavo viename puslapyje pastraipą arkliškomis raidėmis, o pervertus puslapį tą pačią pastraipą normaliomis ir vėl taip kartodavosi. Neužkraudavo didelių failų, kokie būna, kai tekstas netinkamai nuskenuotas. Vargdavau ir kiek girdėjau su kitomis skaityklėmis pasitaiko panašių problemų. Žinoma, galima tuos pdf susitvarkyti, perkonvertuoti į kitą formatą ir t.t., tačiau esu tinginė. Aš nenoriu žaisti dar papildomai, juo labiau, kad skaitalus renkuosi spontaniškai.

Taigi, “Pocketbook” problemų man nesukelia. Pirmiausiai parodysiu, kaip gali atrodyti epub formatas. Epub yra specialiai skaityklėms skirtas (“Kindluose” – mobi) knygų formatas. Tokiu formatu knygas pirkti siūlo oficialios el.knygų parduotuvės. Jį įsirašę galėsite keisti dydi, šriftą, paraščių plotį, tarpus tarp eilučių ir kitai pritaikyti savo poreikiams. Pvz., šriftą galite pasidaryti visai smulkų:

Dviem pirštais pasididinti:

Ir dar labiau, jei tik reikia:

Tuo tarpu PDF tokių galimybių neturi. Čia jau dviem pirštais didinasi ne tekstas, o pats puslapis, tad maksimaliai išdidinti galite tik tiek, kiek tilps į ekraną. Paveiksliuke matote kaip išdidinau iki pat ekrano kraštų, jei dar padidinčiau, tai tekstas tiesiog nebetilptų ir reiktų stumdyti.

Dažniausiai man pakanka tokio dydžio, koks yra, bet per tą penkmetį teko perskaityti keletą knygų pavertus skaityklę šonu, labai jau smulkutis šriftas buvo.

Taigi, jokių kitų bėdų man su PDF nekyla.

“Pocketbook” turi ir žodynus. Skaitydama angliškai aš dažnai ieškau žodžių aiškinimo. Patogu.

Venas iš minusų – prietaiso trapumas. Visgi reikia saugoti labiau nei knygą ir aš kadaise įsigijau štai tokį dėkliuką:

Užsisega magnetuku ir jokios baimės, kad subraižysiu ekraną įmetusi į rankinę. Pirkau gal “Ebay”, gal “Aliexpress”. Nepamenu jau, bet žinau, kad tikrai pas kinus. Jam irgi jau 5 metai.

Naujo įrenginio baterija laikė labai ilgai. Pirmais metais kroviau gal du kartus (WiFi išjungtas, apšvietimo funkcijos nėra). Dabar gi kas kokias tris knygas pakraunu.

Asmeniškai aš jau neįsivaizduoju savo gyvenimo be tokio patogaus įrenginio. Kad ir kaip mėgstu popierines knygas, visgi jos nėra draugiškos skaitytojams. Pasižiūrėkite kaip atrodo paskutinio leidimo Ana Karenina. Ar įsivaizduojate, kad galėtumėte ją skaityti gulėdami ant šono? Tampytumėte visą dieną vardan to, kad galėtumėte paskaityti kelis puslapius gydytojo laukiamajame? Abejoju. Juokas juokais, bet aš buvau įgijus rimtą riešo skausmą, kai skaičiau Cronin “Perėjos” paskutinę dalį.

Nemanau, kad elektroninės knygos išstums popierines. Bet kedai man visada nurungia aukštakulnius. Čia tas pats :).

Ir aš labai norėčiau atsinaujinti skaityklę. Nes senolė jau kartais pastringa, labai lėtai užsikrauna, naujųjų ekranai kontrastingesni ir turi apšvietimą. Patys greitesni, talpina daugiau knygų. Labai norėčiau  “Pocketbook Touch Lux 3 Ruby Red” modelio. Kai gražumo, ane?

Bet pati esmė – popierius, elektroninė knyga, telefonas ar kompiuteris – tai tik pasirinkimai! Svarbiausia yra turinys, kuris nekinta nuo pasirinktos formos. Todėl, kad ir ką skaitote, linkiu malonaus laiko!


Naudinga: Informacija apie šiuo metu parduodamus “Pocketbook” įrenginius ir pardavimo vietas rasite oficialioje jų svetainėje.

Buvo įdomu? Netylėkite, komentarai ir kitoks grįžtamasis ryšys yra geriausias atlygis blogeriui :). Buvo neįdomu? Irgi netylėkite ir padėkite tobulėti !

Draugaukime Facebooke, bei Instagrame. Ir visada laukiu laiškų, pastabų, idėjų bei pasiūlymų, kontaktų skiltyje nurodytais adresais.