[2022 10 16] Veni Vidi knygos atsiliepimas: Alice Oseman „Heartstopper. 1 knyga“

Nedaug čia tos knygos, juk komiksas. Op op ir perverčiau puslapius. Likau pasipiktinusi. Kodėl baigėsi, kur tęsinys, kada jis bus? Nenoriu laukti!

Nedaug čia ne tik tos knygos, bet ir istorijos. Mokykloje susidraugauja du berniukai. Vienas jų yra gėjus, apie kurio lytinę orientaciją žino visi. Kitas gi sporto žvaigždė, atrandanti save. Netrukus jie pradeda vienas kitam jausti šį tą daugiau nei draugystę. Iš čia kyla kelios problemos: aš įsimylėjau heteroseksualų vaikiną ir ar aš gėjus?

Labai graži istorija apie meilę. Reikia daugiau tokių knygų ir jas turėtų skaityti paaugliai ir suaugę. Jei esate sėdėjęs prie maršistų ir užskirėtę homofobija, tai žinokit, skirtingai nei homofobija, homoseksualumas neužkrečiamas.

Kažkada skaičiau maršistų komentarą, kad gėjumi būti madinga ir visi tie paradai (bei de-mon-stra-vi-mai-si) tik skatina madą, tada vaikiai pabuvę gėjais susivokia, kad jie nėra tokie ir galiausiai susiranda panas. Ir aš galvoju, kad, o tai kas čia tame blogo? Jei jie nebuvo homoseksualūs ir norėjo tik paeksperimentuoti, susivokti savyje ne pagal vadovėlį ir galiausiai sukūrė nevienalytes šeimas, tai kas nukentėjo?

Trikdo mane ir tai, kad kai kurie knygynai išskyrė LGBT romanų kategoriją. Kažkas ploja rankomis, bet aš asmeniškai nesuprantu, kodėl svarbu ar knygoje rašoma apie vienos lyties asmenų meilę, ar dviejų lyčių asmenų meilę, jei tu nesi homofobas ir tau kaip ir tas pats? Pvz., toje kategorijoje yra „Laidotuvių džiazas“. Bet juk tai nėra LGBT romanas. Bent jau aš įsivaizduoju, kad taip kategorizuotas romanas turėtų nagrinėti būtent LGBT problemas (tiktų „Policininkas“, kurio dar neskaičiau, bet susidariau vaizdą). Tuo tarpu minėtoje knygoje permiegojo dvi moterys. Nėra jokios problemos. Gal tik vienas klausimas „argi nesakiau, kad su moterimi geriau?“. Tad jei knygoje, pvz., detektyve, kažkas pavalgo makdonalde, tai jau tampa kriminaliniu romanu apie nesveiką maistą?

Pati skaitydama knygas ir scenas, kuriose rašoma apie vienos lyties žmonių santykius nejaučiu jokių papildomų jausmų, išskyrus tuos, kuriuos sukelia aprašoma problema, o ji ne visada susijusi su homoseksualumu, pvz., toksinių santykių gali pasitaikyti tai šen, tai ten, nelaimingos ir kaip tik laimingos meilės ir ten, ir šen. Tad man išskirtinė kategorija atrodo tarsi savotiškas atskirties didinimas. Juk nekuriame kategorijų raudonplaukių/kairiarankių/žaliaakių romanai.

Tačiau grįžkime prie „Heartstopper. 1 knyga“. Tai kokybiškas, patrauklus komiksas, kuris puikiai perteikia jaunuolių būsenas. Aplodismentai. Taikiai. Noriu dar.

Mano įvertinimas: 5/5
Goodreads įvertinimas šio įrašo dieną: 4.53

Knygos žanras: komiksas paaugliams

Leidykla: Baltos lankos
Puslapių skaičius: 288
Vertėjas:  Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė

*Knygą išsimainiau


Veni Vidi Facebook
Veni Vidi Instagram
Veni Vidi Knygos Facebook
Veni Vidi Knygos Instagram